Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов посети Смолян
Министърът на труда и социалната политика инж. Тотю Младенов посети Смолян на 26.11.2009 г. Младенов и екипът му разговаряха с представители на регионалните структури на МТСП, със социалните партньори в област Смолян и кметове на общини. На срещите присъстваха депутатите от ПП ГЕРБ Николай Мелемов, д-р Даниела Дариткова, областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков, зам. областните управители инж. Чавдар Фурлански и Недялко Славов. На специално организиран брифинг министър Младенов отбеляза, че срещите са били много важни, тъй като в област Смолян безработицата е най-висока, квалификацията на безработните –най-ниска, голям е броят на хората, одобрени да получават социални помощи, сериозни са и проблемите с демографската карта и хората с увреждания. „Всичко това показва, че за региона е нужен по-специален подход в социалната сфера”, отбеляза Младенов. Той изтъкна, че различните програми по ОСПОЗ трябва да бъдат продължени в този регион, тъй като те ще дадат глътка въздух за общините и безработните в условията на криза. Министърът каза, че по принцип през следващата година средствата и бройките по програмите са намалени, но за област Смолян бройката ще се запази. Тотю Младенов каза още, че основната цел на МТСП ще бъде сложи край на професията „социално слаб” и безработен за цял живот, като е получил и подкрепа от кметовете на смолянските общини. „Правим необходимите реформи, за да може хората, които са трудоспособни да започнат работа, а социалните помощи да се получат от тези, които наистина не могат да работят, заради здравословни проблеми, каза още министърът. Той бе категоричен, че регистрираните в Бюрата по труда, които откажат да започнат работа, към каквато са насочени или откажат да започнат курсове за квалификация или преквалификация с държавни и европейски пари няма да получават никакви социални помощи и това ще е справедливо. По думите на министъра това ще залегне в Закона за социалното подпомагане след неговата поправка. Той препоръча още общините в Смолян да разработват социални проекти, за да може да се създава временно препитание за безработните.
От 15 декември т.г. ще стартират четири нови програми по оперативната програма "Човешки ресурси", за които са предвидени над 250 млн. лв. Парите ще бъдат изразходени през следващата година за обучение, квалификация и преквалификация на безработни и заети лица, подпомагане на бизнеса, стипендии. В изпитните комисии, които ще оценяват преквалифицираните безработни лица, ще се включат хора от реалната икономика и предприятията. „Ако се окаже, че лицето не е подготвено, то няма да получи свидетелството за завършен курс, а обучаващата фирма няма да си получи парите. „Искам да предупредя фирмите, които ще извършват обучението, че държавата е изразходвала милиони левове за квалификация и преквалификация, а в момента имаме 5 000 незаети работни места в България”, каза Младенов. Според него кризата няма да е вечна, Смолян има големи предпоставки за важни инфраструктурни проекти, включително и трансгранични.
„Детските добавки няма да се променят за догодина”, заяви социалният министър Тотю Младенов. "Няма забавяне, законовият срок за изплащането на тези помощи е до края на месеца. На повечето места в страната вече са изплатени и срокът ще бъде спазен", категоричен бе Младенов.
Относно коледните добавки на пенсионерите министърът коментира, че единственият начин да се осигурят средства е от държавният бюджет. Следващата седмица Министерски съвет ще обсъжда коледните добавки за хората в трета възраст. "Сега не мога да кажа дали ще има, или няма да има добавки. Ще се радвам, ако бъдат осигурени средства, защото пенсионерите го заслужават", заключи Младенов .В отговор на журналистически въпрос министър Младенов обясни, че 310 000 души в страната ще бъдат подпомогнати с целеви помощи за отопление.