Зам.-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов бе на посещение в Смолян
Зам.-министърът на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов бе на посещение в Смолян. В сградата на Областна администрация се проведе среща - дискусия на тема: "Концептуални основи, залегнали в проекта за новия Закон за горите", на която се обсъди бъдещото развитие на горския сектор, коментираха се проблеми относно стопанисването на държавните и недържавните гори, опазването и контрола на горското стопанство и горските мерки в Програмата за развитие на селските райони. В работната среща взеха участие Николай Мелемов- депутат от ПП ГЕРБ, инж. Стефан Стайков – областен управител на Смолян, зам.- областните управители Чавдар Фурлански и Недялко Славов, кметове на общини, както и представители на Регионална дирекция по горите, Държавно горско стопанство, Областна дирекция “Земеделие”, Сдружение на частни горовладелци, представители на общини, Окръжна Прокуратура и Областна дирекция "Пожарна безопасност и спасяване".
На специално организиран брифинг доц. д-р Георги Костов заяви, че в сферата на горите Смолянска област има изключително важно значение, тъй като има участие от почти 18% в общия приход, който се реализира в сектора. Закона за горите засяга цялата страна, но той засяга две трети от територията на област Смолян, каза още Костов.
До края на годината в Министерски съвет ще влезе новата наредба за оценка на земите и горите. Апетитните гори по Черноморието ще поскъпнат от 5 до 8 пъти, горите в планинските райони до 6 пъти. Средното повишение ще бъде 3 пъти. В новия закон за горите вероятно замените ще бъдат разрешени, а смяната на предназначението на земите ще е детайлно разписана. Ако трябва да се спазва европейската практика, заменената територия си остава горска за дългосрочно ползване. Според доц. Костов промяна на предназначението на сменената гора може да се допуска в изключително редки случаи в полза на обществения интерес. Досега заменките са ставали на базата “кон за кокошка”, а не защото замяната не е търговски инструмент. Пазарът на гори е затруднен от законодателния инструментариум. Тези, които са искали да придобият горски площи, са били вкарани в заменките, защото не са имали друга възможност. Знаем, че незаконните практики не могат да се извършват в по-мащабни размери без да са замесени горски служители, заяви зам.-министърът. Борбата с бракониерството ще се води на принципа на “тоягата и моркова”. Мотивацията ще се повишава чрез възнагражденията, а от друга страна ще се търси строга отговорност. Не може срещу 300-500 лева да се иска служителят да пази гори или складове за милиони. По 15-20 стотинки на квадратен метър плащат ползвателите на сервитутни зони като електроразпределителните дружества и мобилните оператори докато реализират огромни печалби. Това ще се промени. Новият закон за горите, за който е даден 6-месечен срок, за да стане работещ, ще е на основата на пазарната икономика. Всеки горски ще носи персонална отговорност. Независима институция, като Камара на лесовъдите ще дава и отнема регистрация за упражняване на професията. Най-важната промяна ще бъде отделянето на контролните от стопанските функции. Регионални горски инспекторати ще проверяват стопанската дейност на горските стопанства и възложените от тях дейности на частни фирми. Като конструктивни, полезни и практични, доц. Костов определи предложенията дадени на срещата от кметовете и собствениците на недържавни гори, като каза, че при изготвянето на Закона ще бъдат взети под внимание всички правилни техни предложения.
Депутатът Николай Мелемов, заяви в края на пресконференцията, че идеята на тази покана, която беше отправена към зам.- министър доц. Георги Костов е тук на място, когато предстой изготвянето на нов закон да изслушат представителите, които имат отношение към него. Такъв е и принципа на ПП ГЕРБ при изготвянето на законодателни промени, а именно те да обслужват хората, които са в реалния сектор. Мелемов допълни, че когато закона бъде готов отново ще се свика дискусия, което предполага, че той ще бъде устойчив във времето.