Премиерът Бойко Борисов откри новия път до девинското село Осиково, който жителите чакат от 53 години
За първи път в историята си жителите на девинското село Осиково посрещнаха действащ министър-председател. Бойко Борисов дойде, за да открие новоизградения път до селото. 9-километровата отсечка е построена само за два месеца, а населението на Осиково чакаха този път повече от 53 години. Премиерът бе придружен от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, посланика на Австрия Н.Пр. Герхард Райвегер, директора на Националния исторически музей Божидар Димитров и изпълнителния директор на НЕК Михаил Андонов.
На откриването присъстваха още евродепутатът Владимир Уручев, областният управител на Смолян Стефан Стайков, зам.-областните управители Чавдар Фурлански и Недялко Славов, кметовете на Златоград, Рудозем и Доспат – Мирослав Янчев, Николай Бояджиев и Антим Пържанов.
Участъкът ще осигурява нормален достъп на хората от селото до главната пътна мрежа в региона. Стойността на извършените строително-монтажни работи е в размер на 3 млн. лв. без ДДС, като 1.8 млн.лв. са дарение от НЕК ЕАД, а останалите средства се осигуряват от изпълнителя „Алпине Бау”.
Премиерът Бойко Борисов каза пред жителите на Осиково, че този път ще спре обезлюдяването на селото и ще създаде поминък на хората. Борисов сравни 9-километровата отсечка до Осиково с пътя Девин-Михалково, построен от тройната коалиция. „Златният” път в момента се руши и е толкова лош, че Агенция „Пътна инфраструктура” не иска да го вземе за стопанисване от НЕК, каза премиерът.
Жителят на селото Слави Бошнаков, който преди година уговори премиера да финансира асфалтирането на пътя, заяви, че България може да бъде спасена само от ГЕРБ. „Вие давате бъдеще, г-н премиер”, заяви Бошнаков и му пожела да управлява вечно България. Той представи позитивите от строителството на пътя и каза, че от 1,50 лева тази година ягодите, които се произвеждат в селото, са се продавали по 3,50 лева. Бошнаков припомни, че на миналите парламентарни избори селото е гласувало за ДПС, откъдето им обещали ремонт на пътя, но вместо ремонт пратили една машина, която повече го развалила. При тези думи премиерът Бойко Борисов каза, че по същия начин вчера ДПС е искало да разруши правителството му. Премиерът обеща да се ремонтира стара църква в рамките на населеното място, която в момента е рухнала, но правителството ще даде пари за нейното възстановяване.
В центъра на селото министър-председателят бе помолен от Слави Бошнаков да помогне за решаване проблемите на девинската болница, която вече цял месец е затворена и не лекува жителите на три общини- Девин, Борино и Доспат. Борисов обясни, че който е крал от болницата трябва да отиде в затвора.
Премиерът Борисов покани на среща в София група фермери от девинското село Осиково, които се оплакаха, че 90% от земеделските производители и животновъдите са с орязани субсидии. Бойко Борисов обеща да разгледа проблема на фермерите, но ги предупреди , че ако се опитат да излъжат за направени от тях кражби, ще бъде безкомпромисен.
Министър -председателят и придружаващите го официални лица получиха като подарък по щайга първокачествени ягоди, бутилка натурална ягодова ракия, родопско халище и комплект ръчно изработени дървени лъжици.