Здравният министър Десислава Атанасова откри две изцяло обновените отделения в МБАЛ - Смолян
Здравният министър Десислава Атанасова откри изцяло обновените отделения по вътрешни и инфекциозни болести в МБАЛ – Смолян. На церемонията присъстваха
народният предсатвител от ГЕРБ и председател на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова, кметът на Смолян Николай Мелемов, областният управител Стефан Стайков, директорът на МБАЛ-Смолян д-р Марин Даракчиев, пациенти и лекари.
За извършване на основен ремонт и обзавеждането на двете отделения са инвестирани над 376 хил. лв. - от тях 310 хил.лв. са средства за капиталови разходи от МЗ, а 66 138 лв. са средства на лечебното заведение.
„До края на годината министерството на здравеопазването ще предостави още около 200 хил. лв. на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров”-гр. Смолян. Средствата ще се използват за обновяване на отделенията - УНГ и неврология“, съобщи здравният министър при официалното откриване на двете модернизирани отделения. Атанасова отбеляза, че болницата е в стабилно финансово състояние и благодарение на това успява да отделя средства за подобряване на здравната си инфраструктура. Предстои да бъде обновено и кардиологичното отделение на болницата, за което здравното министерство е отпуснало 70 хил.лв. Здравният министър изтъкна и огромната заслуга на народният представител от ГЕРБ д-р Даниела Дариткова, която е била настоятелна в исканията си, болницата в Смолян да бъде едно от стабилните лечебни заведения в региона.
Атанасова съобщи, че след броени дни областната болница ще стартира най-големия си проект и инвестиция, реализирани някога на територията на региона. По Оперативна програма „Регионално развитие” лечебното заведение ще създаде мощна и модерна инфраструктура за борба с онкологичните заболявания. По проекта ще бъдат осигурени ядрено-магнитен резонанс, компютърен томограф, мамограф и др. авангардна апаратура на обща стойност 7.5 млн. лв., с които на пациентите се осигурява съвременна диагностика и лечение. Предвидени са също и мащабни дейности за осигуряване на енергийна ефективност чрез подмяна на цялата външна дограма на сградата и други мерки. „Благодарение на всички дейности по проекта, само след месеци, в средата на 2013 г., жителите на областта ще могат да разполагат с достъп до най-качествената медицинска помощ и това е нашата голяма цел. Изградената ефективна, достъпна и рентабилна здравна инфраструктура ще обслужва здравните потребности и на жителите от съседните региони. В резултат на това хората ще имат реален достъп до високите технологии, навлизащи в световното здравеопазване и това неминуемо ще се отрази благотворно върху здравния статус на населението“, каза Атанасова.