Тодор Бозуков: Важно местните данъци и такси да бъдат събераеми и поносими от бизнеса в община Чепеларе
Кметът на община Чепеларе от ГЕРБ Тодор Бозуков в интервю за предаването "Метроном" на Радио "Фокус" - Смолян.
“Фокус”: След големите загуби на хотелиерите и курорта, в следствие на предишните обилни снеговалежи, когато в Чепеларе имаше и бедствено положение, сега вече нормализира ли се обстановката? Идват ли вече повече туристи?
Тодор Бозуков: Част от хората се плашат, защото ако за нас половин метър сняг е нормално за хората от вътрешността на страната това си е доста сериозен проблем. Но надявам се сега през ваканциите, а както има в някои райони и грипни ваканции да има повече туристи. Мога да кажа само да заповядат.
“Фокус”: В тази връзка има ли при вас, проблеми със събирането на туристическия данък и каква е събираемостта при местните данъци и такси за 2011 г.?
Тодор Бозуков: Правим нормалното, влизаме в положение на туристическия бранш. Когато търсим диалог с тях, успяваме. Трябва да се търси решение на всеки въпрос, ние се отнасяме с разбиране към хотелиерите и се надяваме и те да бъдат коректни. Все пак при нас тази година като размер туристическия данък е един от най-ниските и той е съобразен с възможностите на бизнеса в условията на криза. Общинският съвет намали средно с 20 % местните данъци и такси, включително и такса смет. Мога да кажа, че само от начина на формиране на сметката, над 300 хил. лв. ще останат в бизнеса. Общо взето опитваме се съвместно с Общинския съвет в Чепеларе да съобразяваме всичките местни данъци и такси с икономическата обстановка и условията, в които работи бизнеса. За нас е важно местните данъци и такси да бъдат събераеми, да бъдат платими, да бъдат поносими от бизнеса. Защото няма смисъл да определяме такива тарифи, които да не се плащат. Към 31 декември 2011 г. ние имаме 1,5 млн. лв. просрочени вземания и тази тенденция е такава, че горе-долу с половин милион лева на година се увеличава. Натрупването се е получило през последните три години сериозно. В същия момент имаме над 2,7 млн. лв. просрочени задължения. Затова казвам, че трябва да има непрекъснат диалог с бизнеса и гражданите, за да търсим решаване на всички тези проблеми, защото пък това, че гражданите и фирмите не си плащат данъците, блокира и работата на администрацията и се отразява и на качеството на обслужването и на услугите, които ние предоставяме на гражданите и фирмите.
“Фокус”: Казахте, че за т. г. местните данъци и такси са намалени, за миналата година каква е събираемостта в община Чепеларе?
Тодор Бозуков: Над 80 % е събираемостта на собствените приходи в община Чепеларе.
“Фокус”: Като добра събираемост ли отчитате този процент?
Тодор Бозуков: Относително е. Разбира се, добре е да бъде по-добра събираемостта и аз пак казвам, че това ще бъде една от основните ни задачи през тази година. Първо заради това, че имаме над 2,7 млн. лв. неразплатени разходи, което е неприятно.
“Фокус”: А по кои пера основно са тези разходи, както и просрочените вземания?
Тодор Бозуков: За чистота – над 1,1 млн. лв. и разбира се капиталови разходи. Просрочените вземания пък са основно от местните данъци и такси, задължения на фирми и граждани. За съжаление част от задълженията са свързани с някои фирми в курорта Пампорово, които проследяваме, че са обявени в несъстоятелност и събирането на част от тези вземания ще бъде трудно. Има вземания и за наеми, но основно са несъбрани местни данъци и такси.
“Фокус”: Вие проведохте обсъждане на проектобюджет за 2012 г. с гражданите на община Чепеларе. Имаше ли интерес от страна на обществеността и дадоха ли интересни предложения?
Тодор Бозуков: За съжаление нямаше голям интерес, но тъй като ние сега стартираме тази процедура в момента на сайта на общината е качен отчета за изпълнението на бюджета за 2011 г. и проектобюджета за 2012г. Поставили сме срокове, в които очакваме писмени предложения от всички граждани, фирми и заинтересовани лица. След 6 февруари ще започнат обсъждания в комисии на Общинския съвет и по план до 20 февруари трябва да приемем отчета за изпълнението на бюджета за 2011 г. и бюджета за 2012 г. Ние провеждаме регулярни срещи с всички второстепенни разпоредители на бюджетни кредити. Много сериозна подготовка и активност има и от страна на кметовете и кметските наместници. Те са представили много сериозни програми за всяко едно от населените места, както в рамките на 4-годишния мандат, така и конкретно за първата година. Това за нас наистина е много важно и то ще ни помогне за разработване на по-пълноценно и по-конкретно нашата общинска програма. За нас е важно тя да бъде съобразена, в крайна сметка с желанията и исканията на гражданите от общината, защото все пак ние работим, за да решаваме проблемите на гражданите на общината, за да подобрим живота им.