Даниела Дариткова: Здравната програма на ГЕРБ е с фокус върху детското здравеопазване
Даниела Дариткова, водач на листата за 42-то НС на ПП ГЕРБ в Смолянски регион, в интервю за Радио "Фокус"
Водещ: ГЕРБ ще управлява, ако хората искат. Това каза лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов на провелата се вчера национална конференция на партията. Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов представи на конференцията водачите на листите на ГЕРБ за предстоящите избори. При представянето на водача на листата за Смолян и региона Цветанов каза: един от най-уважаваните лекари в Област Смолян, човекът, който се доказа в 41-ото Народното събрание, че иска и ще продължи да работи за реформите в здравеопазването. Това бяха думите на Цветан Цветанов при представянето на водача на листите за Смолянски регион Даниела Дариткова. Добро утро, госпожо Дариткова.
Даниела Дариткова: Добро утро на вас и вашите слушатели.
Водещ: Имахте ли колебания да оглавите листата в Смолян?
Даниела Дариткова: Аз бях много ангажирана с отговорността, която ми делегираха моите приятели и представители на партия ГЕРБ в Смолян, за да мога наистина да оправдая това доверие, което ми е оказано, да го превъплътя в едни добри изборни резултати.
Водещ: При провеждането вчера на националната конференция на ПП ГЕРБ бяха признати някои грешки от досегашното управление през предишния мандат на управление. Вие лично като основна грешка какво определяте?
Даниела Дариткова: Аз наистина смятам, че партия ГЕРБ показа друго политическо лице, възможността да се показват, признават грешките и да се търси диалогът, за да могат те консенсусно да се поправят в хода на реализация на управлението, беше едно от качествата, които смятам, че са ценни за нашия политически живот и които ние декларираме, че ще запазим. В областта, в която аз реализирах своите ангажименти в 41-то Народно събрание, здравеопазването, наистина имаше много сътресения. Тръгнахме от една трудна финансова база на здравеопазването и в рамките на желанието ни да реализираме финансова устойчивост на системата се налагаха някои рестрикции и лишения първоначално, които после ние успяхме да преодолеем. Ние инвестирахме повече от 500 милиона лева в инфраструктура и в подобряване на материално-техническата база на лечебните заведения. 1 млрд. повече са средствата, които се изразходват през 2013 г.в системата на здравеопазване от бюджета в сравнение с 2008 г., но сега на базата на тази постигната финансова стабилност ние трябва да търсим ефективността, ефективното разпределение на средствата и резултатите като качество на здравеопазването и като резултати за здравето на нацията, наистина не можахме да постигнем. Основният проблем и наистина най-тревожната част от системата на българското здравеопазване, в която имаше най-много проблеми, това е болничната помощ. Там наистина предприетите мерки за определяне на медицински стандарти, критерии за качество, национална здравна карта, която да разпредели лечебните заведения по регионите, всичкото това не доведе до нужния резултат – първо да имаме равен достъп на всички граждани на България до болнична помощ, а от друга страна, да имаме наистина на добро ниво конкуренция в местата, където има по-голямо струпване на лечебни заведения за болнична помощ, и това ще е голямото предизвикателство за следващия период.
Водещ: Какви са основните ви приоритети, за какво ще работите от тук нататък?
Даниела Дариткова: За нас важното е да не гледаме на отделните детайли от системата на здравеопазване, а да гледаме на глобалните приоритети. И затова в програмата на ГЕРБ глобалното, на което сме заложили е наистина едно общо подобряване на здравето на нацията с фокус върху детското здравеопазване. Защото знаем тревожните демографски показатели на България и въпреки че ниската раждаемост ни преследва, ние инвестирахме значително за фонд „Инвитро”, за да може наистина повече българчета да се раждат в България. И ние ще заложим на повече профилактични мерки, на инвестиции в ранно детско развитие, за да може наистина да растат здрави деца в България. Като трябва да подчертаем един друг наш успех – през 2011 г. се отчете най-ниско ниво на детска смъртност за цялата демографска история на България. Което все още не ни поставя на челни места в Европа, но е една добра стъпка напред. Другият фокус на нашите усилия ще бъдат хората с хронични незаразни заболявания, за да можем наистина, от една страна, да овладеем рисковите фактори, а една правилна стъпка в тази посока беше забраната за пушене, повишаването на акциза за алкохола и цигарите, защото това са едни от доказаните рискови фактори за развитие на хронични незаразни заболявания. Оттук наистина ще подобрим грижите за тези хора с възможност те да получават медицинска помощ по-близко до тях в извънболничната помощ. Като по този начин разтоварим болничната помощ и я оставим да работи за високоспециализираното лечение, невъзможно да се реализира извън болниците. Всичко това сме заложили в програмата и смятаме, че като реализация на комплекс от мерките, на базата на това, което сме постигнали досега като отчитаме, разбира се, грешките и търсим диалога и консенсуса, ще постигнем по-добро здравеопазване за България, което да бъде наистина посветено на хората и на пациентите.
Водещ: Какво ще кажете на хората, които все още очакват да бъде отворена болницата в Девин?
Даниела Дариткова: На хората ще кажа, че е учредено дружеството за болнична помощ, което е филиал на областната болница в Смолян. Това дружество набира персонал. Но за съжаление не срещаме никакво съдействие от местното ръководство в Община Девин. Няма сграда, в която да се разположи тази болница. В съседните общини, които също страдат от дефицита на лечебни заведения за болнична помощ, вече са на път да ни предложат сграда безвъзмездно, в която може да се направи лечебно заведение. Болничната сграда в Девин се оказа със запори от кредиторите и невъзможност да бъде и реконструирана, и модернизирана, затова защото всъщност тя реално не принадлежи вече на Община Девин. Всичко това се случи в последните месеци, когато всички уж работехме в посока за отваряне на лечебно заведение за болнична помощ, когато болничната структура в Смолян разкри филиал и свърши всичко, което беше неин ангажимент, респективно ангажимент на държавата. Местното ръководство успя да прехвърли сградата в собствеността на фалиралата болница МБАЛ Девин и така даде възможност на кредиторите да наложат запори. Това се случи от януари насам. Нека така хората разберат ясно кой наистина искрено иска да възстанови лечебното заведение за болнична помощ и кой го ползва само по политически цели, като наистина експлоатира тревогите на хората, които са абсолютно реални. Защото регионът е голям, трудно достъпен географски терен, сериозен и в този смисъл наистина трябва да има лечебно заведение за болнична помощ. Министерството на здравеопазването също предприе някои конкретни стъпки. Още миналата година беше подсилен екипът на Спешния център в Девин с още един допълнителен лекарски екип. Сега имаме намерение със съдействието на Министерството на здравеопазването да снабдим региона с мобилен рентген и лабораторя, защото по-големият проблем е, че там не работи дори лабораторната диагностика, която да позволи на лекарите в извънболничната помощ да обслужват по-добре своите пациенти. Надяваме се това да се случи в близките седмици и наистина вървим в посока на търсене на сграда, която да може да бъде мястото, където ще се осъществява вече дейността на учреденото дружество дъщерно на МБАЛ Смолян, болница Девин.
Водещ: На предстоящите избори ще се конкурирате с бившия кмет на Смолян от листата на БСП Дора Янкова, с Мустафа Карадайъ, който е начело на кандидат-депутатите на ДПС в Смолян. През 2009 г. на изборите вие получавате повече от 23 хиляди от гласовете на избирателите. Ще успеете ли да задържите тази преднина?
Даниела Дариткова: Ние ще направим всичко възможно да получим същите гласове, които сме получили на изборите през 2009 г., защото се надяваме хората да повярват, че искаме да продължим започнатото и да вървим по пътя на стабилността и сигурността, която да доведе наистина и до по-добро социално, икономическо положение на населението в Родопския край. Знаем пътя, който трябва да следваме, натрупахме достатъчно опит, поучихме се от грешките си и аз се надявам, че хората отново ще ни повярват и ще ни гласуват доверие.