Марин Захариев, ГЕРБ: Иска ми се да наблегнем на инициативи, водещи до трайна заетост на младите хора
Кандидат за депутат от ПП ГЕРБ за област Смолян, в интервю за Радио „Фокус” – Смолян.
Фокус: Г-н Захариев, вие сте четвърти в листата за депутати на ПП ГЕРБ за област Смолян за предстоящите парламентарни избори. Повечето от местните жители ви познават, но бихте ли се представили накратко?
Марин Захариев: Добър ден, на всички слушатели на Радио „Фокус” – Смолян. Може би наистина в областта и в община Смолян доста от хората ме познават, но с няколко думи ако мага да кажа за себе си, аз съм роден и живея в Смолян. Висшето си образование съм завършил в Пловдивския университет, специалност „Право”. Няколко години работих в Пловдив, като работата беше динамична в международна компания в сферата на недвижимите имоти и вещното право. В рамките на тези години съм имал доста ангажименти и в родния Смолян. След спада на търсенето на имоти се ориентирах към европейските проекти. Имам завършен сертификационен курс към Американския университет в България. От 2010 г. активно се занимавам с европейски проекти, бивш служител съм на Държавен фонд „Земеделие”, експерт, юрист, директор съм бил на център към фондация в Неделино. Бил съм и юрист в Областна администрация – Смолян и в адвокатска кантора в Пловдив. С няколко думи експерт съм в европейските проект и правната материя, те по своята същност са и свързани, като може би пресечните точки са най-вече в обществените поръчки. Като доста млади хора, аз не искам да звуча песимистично, реших да работя и да се развивам в Смолян. Аз мисля, че доста хора вече се връщат в Смолян и доста млади хора въобще и не напускат родния град. Разбира се, единствено за образование и квалификация, каквато не може да бъде предложена във всички области в Смолян. Искаше ми се да направим нещо реално за хората и затова реших да се развивам в тази насока, след като ми беше предложено да бъда и заместник-кмет на Смолян, приех с една сериозна отговорност и си дадох сметка обаче, че това е преди всичко работа и много отговорности, и много по-малко привилегии. За година и полива на заместник-кметското място се убедих, че това наистина е така.
Фокус: Както казахте, вече година и половина сте заместник-кмет на Смолян, работите активно и сте запознат до голяма степен с проблемите на местните хора. По кои от тях, според вас, трябва приоритетно да се работи и сега вече като кандидат за депутат?
Марин Захариев: Аз смея да кажа, че като служител в Областна администрация и в Държавен фонд „Земеделие” съм запознат с проблемите и в областта, но разбира се в по-големи детайли в община Смолян, след година и половина като заместник-кмет. Винаги е било приоритет за мен и това може би ще го потвърдят и хората, да направим нещо реално за хората. Мъчно ми е било като говорим с представител на определено кметство, с граждани и като става ясно, че се говори за един проблем от 5, 6, 7, а някъде и от 20 години и проблемът все още стои нерешен. Това винаги ме е измъчвало и съм гледал да решаваме нещата реално и да не се заблуждават хората. Да се каже – това може да стане в рамките на 6 месеца, това на една година, това евентуално на този етап няма как да бъде направено и т. н. Проблемите на хората в Смолянска община и в Смолянска област са идентични – лоша инфраструктура, безработица, по-малък достъп до квалифицирани кадри. При наличието на сериозна безработица в цялата страна, тук има проблеми с квалификацията. Много често се получава така, че фирми или предприятия, които инвестират в област Смолян, трудно намират кадри. Така че, мисля, че там много може да се работи в преквалификация на населението.
Фокус: Вие сте млад човек, казахте вече, че доста млади хора се връщат в родния Смолян. Какви конкретни мерки предлага ПП ГЕРБ, на която вие сте представител и кандидат за депутат, за намаляване на младежката безработица, която е бич в област Смолян?
Марин Захариев: Както младежката, така и безработицата като цяло е сериозен проблем. Аз лично вярвам, че работни места се създават от бизнеса в една държава. Общината има ограничени възможности. В тази връзка за пример ще дам предизборните обещания на БСП, че ще открият 250 000 работни места и като ги питат, от къде ще дойдат, те казват, че от програми за заетост, от бизнеса и т.н. Те в момента в България над 100 – 120 хил. човека работят по програми за временна заетост и в момента бизнеса разкрива нови работни места и по програма „Конкурентноспособност” и по програма „Развитие на човешките ресурси”. Така, че аз мисля, че не е важно да си говорим в сухи цифри, а е важно да бъдат постигнати конкретни резултати. Програмата на ГЕРБ предвижда преференции за работодатели, назначаващи млади хора до 29-годишна възраст. Знаете това е възрастта, която е дефинирана в Закона за младежта за млади хора, макар че на практика доста хора над тази възраст също трудно намират работа и донякъде попадат в категорията „младежка безработица”. На мен ми се иска да наблегнем на инициативи, които водят до трайна заетост на младите хора. Имам предвид, финансиране по линия на Държавен фонд „Земеделие”, Програма за развитие на селските райони, мерки като „Млад фермер”, „Полупазарни стопанства”, създаване на земеделски предприятия. Аз лично бих бил много по-щастлив ако петима младежи създадат такива предприятия и ги развиват устойчиво, отколкото ако петима младежи бъдат включени в програма, в която ще получават една година заплата за определена длъжност. Защото това са временни мерки. Разбира се, винаги трябва да имаме и такива мерки за една част от населението, която получава възможност по мерките за така наречената временна заетост, но за мен решението за безработицата е по-добра инфраструктура, която да накара повече фирми и предприятия да инвестират, да създадат работни места, развитие на туризма. В тази връзка и община Смолян има няколко проекта с които ще дадем един нов тласък на туризма и не на последно място преквалификация. Аз не мисля, че и може би хората ще се съгласят с мен, общината може да разкрие повече работни места от тези, които са към момента. Това не е динамична сфера, в която могат да се разкриват работни места. Общината може да привлече инвеститори, които да разкрият работни места и в частност община Смолян за тази цел намали данъците, търси подходящи площи от държавата, които да бъдат предложени на фирми, които да инвестират. Могат да се разкриват и чрез ДФ „Земеделие”, ОП „Конкурентноспособност”, ОП ”Развитие на човешките ресурси” и това е пътят.