• Стани наш член
  • Начало
  • Новини
  • Интервюта
  • Кандидат-депутати
  • Структури
    • Област Смолян
    • Смолян
    • Мадан
    • Златоград
    • Рудозем
    • Чепеларе
    • Неделино
    • Девин
    • Доспат
    • Борино
    • Баните
  • Общински съветници
    • община Смолян
    • община Мадан
    • община Златоград
    • община Рудозем
    • община Чепеларе
    • община Неделино
    • община Девин
    • община Доспат
    • община Борино
    • община Баните
  • Кметове на общини
  • Галерия
  • Начало
  • Интервюта
  • Даниела Дариткова: ГЕРБ се оттегли от Парламента, за да не се мисли, че прави задкулисна организация на сегашните протести

Даниела Дариткова: ГЕРБ се оттегли от Парламента, за да не се мисли, че прави задкулисна организация на сегашните протести


Д-р Даниела Дариткова - депутат от ПП ГЕРБ от Смолянска област, в интервю за Радио "Фокус" - Смолян.

„Фокус”: Д-р Дариткова вече имаме избран областен управител на Смолян – инж. Димитър Кръстанов от БСП, който в понеделник официално ще встъпи в длъжност. Какви са очакванията на ГЕРБ за бъдеща съвместна работа за развитието на Смолянска област, както и очаквахте ли за областен управител да бъде назначен кандидатът от БСП, пред кандидата от ДПС?

Даниела Дариткова: Твърде дълго протекоха т.нар. преговори между двете представени в парламента политически сили, които в момента управляват България. Наистина назначението на Димитър Кръстанов донякъде е логично, защото БСП е първа политическа сила в Смолян и в този смисъл се приема, предполагам нормално, от гражданите на Смолянска област, не същото обаче се случва с други области на страната, където преговорите между ДПС и БСП доведоха наистина до назначаването на неприемливи кандидати. Смятам, че г-н Кръстанов е човек със опит, в т.ч. и с административен, и ще внесе нужното спокойствие в рамките на административното обслужване на областта и в името на интересите на гражданите на Смолянска област би следвало наистина да си партнираме и да работим в посока, която да решава актуалните проблеми на хората. Не мога обаче да кажа нищо конкретно какво може да се очаква в тази ситуация, защото всеки ден ни заливат нови и нови изненади в рамките на управлението на новата тройна коалиция, не всичките приятни. В този смисъл назначението на г-н Кръстанов за областен управител на Смолян наистина донякъде беше едно рационално и разумно предложение. В останалите действия на правителството засега наистина не виждам някаква последователна логика и следването на предварително начертан план. По-скоро са стихийни решения, които са резултат от надделяването на едната или на другата партия, които по-скоро говорят отново за задкулисни договорки, а не за следването на програма, която е в името на консенсуса и решението на наболелите проблеми на българското общество.

„Фокус”: А защо, след като правителството на Пламен Орешарски прие пакет от социални мерки, насочени към най-социално уязвимите групи от населението, защо в страната продължават протестите срещу правителството, недоволството сред хората още ескалира?

Даниела Дариткова: Тези мерки наистина бяха опит на пожар да се гаси общественото недоволство, но преценката на управляващите за характера на тези протести е категорично неправилна. Хората протестират за повече морал и прозрачност в политиката. Те са готови да загърбят наистина до известна степен социалните проблеми и смятат, че би следвало България да върви напред на базата на други принципи на управление, а залагайки морала в политиката, във всички нива е естествено после да се подходи рационално и към решението на актуалните икономически и социални проблеми. Конкретно, ако трябва да обсъдим плана социални мерки, те наистина касаят основно разходната част в бюджета и разумните хора в България имат сериозни притеснения, че само разходи в момент на финансова криза в никакъв случай не гарантира стабилно дългосрочно бъдеще на страната. Тази социална програма трябваше да върви паралелно с една сериозна икономическа програма за подкрепа и развитие на бизнеса. Там наистина се набелязват някои мерки, обаче средства откъде ще дойдат за стимулиране на малкия и средния бизнес отново не става ясно. В този смисъл и тази програма е правена без достатъчен дебат с обществото. Нещо, което ни се показва на нас политиците, още от февруарските протести, че всички решения от тук нататък в България трябва да се взимат на базата на широк граждански консенсус, защото българското гражданско общество е достигнало своето достатъчно високо ниво на развитие, за да може да бъде един фактор, който по-никакъв начин не бива да се пренебрегва в бъдещото управление на страната.

„Фокус”: А защо, според вас, в Смолян няма протести?

Даниела Дариткова: За голямо мое съжаление сега наистина вече се вижда разликата в икономическото развитие на регионите. В големите български градове протестира силната средна класа. Това са младите образовани хора, които имат своята професия, които имат успешна кариера и бизнес и вече наистина могат да претендират и да се борят за гражданските права и свободи, които трябва да доближат България до високо развитите демократични държави. Наистина, основа на демокрацията е силната средна класа. За голямо съжаление в по-бедните региони на страната и в тези, със значителна безработица, каквато е и Смолянска област, наистина хората са силно зависими от социалните мерки на държавата. Това също би следвало да се отчете в бъдещите проекти за развитие на България, защото неравенството между регионите в страната е все повече задълбочаващ се факт. В следващия програмен период на ЕК - 2014 / 2020 г. това е едно от приоритетните посоки, в която ще може да се правят проекти, за да се преодоляват тези неравенства. Те касаят не само икономическото, но и социалното положение и здравеопазването, и всички други елементи на обществения живот. И тук смятам, че ако страната се управлява на базата на моралните принципи, които изискват тези млади протестиращи хора по площадите на големите градове, може да се намерят и рационалните проекти и решения за стабилно икономическо и социално развитие на страната, което ще бъде от полза и на нашия регион.

„Фокус”: Как ще коментирате изказванията на някои от политическите ви опоненти, че партия ГЕРБ стои в основата на протестите и дори, че се изпращат хора в София, за да протестират?

Даниела Дариткова: За съжаление, те отново парадоксално се заблуждават. Протестът на хората е абсолютно спонтанен. Партия ГЕРБ се оттегли от Парламента именно в тази връзка, за да може да не се мисли, че ние правим някаква задкулисна организация на сегашните протести. Ние смятаме, че в този Парламент и с това отношение и тази преценка, и с последните изказвания на някои видни представители на партийните ръководства по отношение на протестиращите хора много сериозно изчерпаха кредита си на доверие. Партия ГЕРБ смята за справедливи протестите на хората в големите български градове, но няма нужда да участва в организацията на тези протести, защото с действията си управляващите сами предизвикаха сериозна вълна на недоволство и по-скоро би трябвало да правят преценка на собствените си действия, а не оценка за състоянието на партия ГЕРБ в момента, защото те са хората, които са поели отговорността за управлението на страната. Тази отговорност предполага и един адекватен анализ на ситуацията.

„Фокус”: Очаквате ли, че след като протестите продължават, отново ще се стигне до избори?

Даниела Дариткова: Мисля, че изборите все повече се очертават като единственият възможен изход от тази ситуация. Въпросът сега по-скоро е – кога е най-подходящото време за тези избори. Ясно е, че голяма част от българските граждани не се чувстват представени в този парламент. Ние не можем да пренебрегнем волята на тези хора, защото се оказва, че това е активната, мислещата, работещата част от българското общество. Всички тези данъкоплатци, които осигуряват и приходите в бюджета на страната. Ние не бива да ги пренебрегваме по никакъв начин, защото рано или късно, това ще се върне като бумеранг върху управлението на страната. Съобразяването с тях и с техния справедлив протест изисква наистина да се направят нови избори. Разбира се, изборните правила бяха достатъчно много обсъждани, а ние от партия ГЕРБ виждаме единствената реална възможност това Народно събрание да бъде полезно на българското общество е да промени изборните правила в посока на по-голяма прозрачност и справедливост и приключвайки с тази промяна, която да бъде наистина съобразена с експертния и обществения консенсус, да приключи своята дейност и да тръгнем на нови избори, за да може да се избере управление на страната, което да има много по-голям процент на обществено доверие, защото са ясни и последните анализи на статистиците, които показват, че е изключително ниско доверието, с което се ползва управлението на България в момента. Нещо, което не е било никога в началото на формирането на нови правителства.


Обратно към интервютата
  • Начало
  • Новини
  • Интервюта
  • Акценти
  • Галерия
  • Контакти
Телефон
0884800259
Porto Website Template

© Copyright 2026 Всички права запазени.