Д-р Даниела Дариткова, ГЕРБ: Ако управляващите партии от БСП, ДПС и Атака се съберат, те могат да гласуват актуализацията на бюджета на НЗОК
Депутатът от ГЕРБ в интервю за Радио „Фокус” – Смолян във връзка с решението на парламентарната група да не влиза повече в парламента и за приетата на първо четене актуализация на бюджета на НЗОК.
Фокус: Д-р Дариткова, стана ясно, че парламентарната група на ГЕРБ няма да влиза повече в парламента. Какво провокира това решение?
Даниела Дариткова, ГЕРБ: Днес на заседание на ПГ на ГЕРБ решихме, че „експериментът 42-ро Народно събрание” трябва да приключи по волята на партията, на която българския избирател отреди най-големи позиции в това събрание. Само че хронологията и събитията бяха подменени от трите партии, които управляваха досега. В тази подмяна и на управлението и на действителността за съжаление активно се правят опити и в момента да се впише и ПП ГЕРБ. Ние имахме национално отговорното поведение и смятахме, че като се отчетат реалностите на икономическото и финансово състояние на страната трябва да се актуализира и бюджета на Касата и държавния бюджет. Вчера активно, въпреки всички процедурни опити на БСП да спрат разглеждането на бюджета успяхме да гласуваме на първо четене тези законопроекти, но виждаме, че единственото, което се опитва партията мандатоносител в момента е да черпи и да печели евтини политически дивиденти на гърба на нашето национално отговорно поведение. В този смисъл този изчерпан отдавна от съдържание парламент няма как да бъде полезен на българите, няма как ние да извадим от това положение, в което правителството Орешарски вкара държавата и да подкрепим само ние актуализацията на бюджета. Отговорност за финансовото състояние, икономическото състояние, за политическата дестабилизация трябва да е ясно, че се носи от БСП, ДПС и Атака, които успяха в рамките на 1 година и 2 месеца и да осигуряват кворум, и да си гласуват законите, които имаха интерес да приемат и да управляват България. Тази отговорност трябва да се реализира и сега, за да си понесат последиците от това пагубно за България управление. Ние бяхме опозиция, ние оставаме опозиция и затова предизвикваме окончателното прекратяване на функциите на 42-рото НС, защото без нас няма как нито да започнат заседание, нито да продължи да функционира това събрание. Наистина ще има трудности през следващия месец пред служебното правителство, на аз смятам, че наистина в рамките на настоящата конфигурация просто нищо позитивно не може повече да се изведе за България. Напротив всички са влезли вече в предизборна кампания и се упражняват на тема бъдещи коалиции, сегашни разбирателства. За съжаление всичко това е свързано само с теснопартиен интерес, от който ние категорично сме заявявали, че винаги сме се дистанцирали. Ние сме национално отговорната партия, която беше управляваща партия в рамките на 3,5 години, ние сме готови да носим тази отговорност ако волята на българския избирател е такава, а в момента нещата трябва да приключат дотук и да се върви напред, за да може наистина да се даде възможност да се проведат едни демократични избори и българския избирател да определи кой ще извежда България от кризата.
Фокус: Какво ще се случи, ако до края на този парламент не може да бъде гласувана актуализацията на бюджета на НЗОК и възможно ли и тя да остане за след изборите и за разглеждане от 43-тото Народно събрание?
Даниела Дариткова, ГЕРБ: Ако управляващите партии от БСП, ДПС и Атака се съберат и гласуват, както се събраха за други закони, които ги интересуваха, като Закона за Сметната палата, за МВР, те мога да гласуват актуализацията на бюджета, но ние няма да участваме повече и да подпомагаме това управление, защото нека да припомня, че актуализацията е внесена от Надзорния съвет на Касата, управляване от председател, който е избран от това управление, от управител на Касата, избран от този парламент, внесена чрез министъра на здравеопазването в МС, този МС го е внесъл отново подкрепен от трите партии, така, че няма как ние да носим отговорност и да сме решаващи за подкрепата на бюджета. Ние сме казали своята позиция, която е категорично „за”, защото ние знаем в какво тежко положение е касата. Тежко е положението заради неразумно и неправилно преценен бюджет още в началото, когато се приемаше 2014, тежко е положението, затова, защото тази година беше изгубена от гледна точка на подобряването на състоянието на системата и на реформите, тежко е и положението, защото и настоящото управление на касата не може да се справи с оперативното ръководство и също благодарение на своя управленчески дефицит генерира допълнителни проблеми и в този смисъл отговорностите са техни. Ние вчера сме изразили становище, но днес напускаме парламента и оставаме тези, които носят отговорност да се опитат в последните дни да намерят решение. Ако те не могат да понесат тази отговорност, значи наистина фиаското на това управление е видно за всички.
Фокус: Въпреки всичко, което се случва и динамичната обстановка в политическия живот в страната, тези гласувани към момента на първо четене 225 млн. лв., достатъчни ли ще бъдат за покриване на нуждите в здравеопазването към момента?
Даниела Дариткова, ГЕРБ: Отчетите, които е направила НЗОК за първите четири месеца на годината сочат много по-сериозни дефицити. Всъщност актуализацията, поискана от надзорния съвет Касата е в рамките на 328 млн. лв. и там се искат допълнителни средства не само за болнична медицинска помощ и онкологични медикаменти, които се прилагат в болничната медицинска помощ, но актуализация се налага и по отношение на средствата, плащани за медицински изделия, по отношение на лекарствата за домашно лечение, където дефицитите също са сериозни. Всичко това наистина ще създаде проблем в месеците след септември. Така че тази актуализация от 225 млн. лв. щеше да бъде само козметична и най-вероятно наесен щеше да се налага нова актуализация на бюджета или трябваше да се стопират някои от плащанията на касата. В този смисъл може би наистина трябва едно друго управление да вземе тези важни решения и да се търсят варианти така, че да се правят стъпки не само да се удовлетворяват някакви искания с минимални козметични промени, а наистина да се направи една адекватна актуализация, която да реши проблемите, натрупали се до момента. Разбира се да се вземат мерки и за едно по-ефективно управление за средствата на касата и да се тръгне в посока на реформи в сектора, които са така очаквани от всички. Вчера в дебата стана ясно, че всички политически сили са готови да подкрепят разумните реформи. Надявам се това да остане и паметта на политиците да бъде достатъчно дълга, за да може, когато се започнат реформите, защото те няма да са безболезнени, да не се чуват отново упреци и интриги и опити да се политизират процесите, които иначе трябва да са експертни и обективни и обществено консенсусни.