Даниела Дариткова: Безработицата в Родопите може да бъде преодоляна чрез добри инвестиции в инфраструктура и адекватно усвояване на европейските средства
Даниела Дариткова – водач на листата на ГЕРБ в Смолян в интервю за предаването „Това е България” на Радио „Фокус”
Водещ: Председателят на Националния предизборен щаб на ГЕРБ и зам.-председател на партията Цветан Цветанов представи преди ден в Смолян листата на ГЕРБ за областта, както и основните приоритети от управленската програма на партията пред стотици смолянчани и жители на областта. Повече за развитието на Смолян и областта ще говорим с д-р Даниела Дариткова – водач на листата на ГЕРБ. Разкажете ни повече, д-р Дариткова, за обиколката в Родопите – бяхте в Девин, Чепеларе, Златоград и разбира се в Смолян.
Даниела Дариткова: Да, имахме доста напрегнат ден, но се справихме с всички предварително заявени посещения. Денят ни започна в Широка Лъка, където с г-н Цветанов посетихме църквата, която тази година навършва 180 години. Направихме дарение, за да може да се ремонтира покривът на храма. Оттам се срещнахме с жителите на Широка Лъка. Продължихме с Девин. В Чепеларе също се срещахме с избиратели. После стигнахме до Златоград – най-южната точка на нашата област. Минахме през Мадан и Рудозем. Наистина много хора искаха да се срещнат с г-н Цветанов, за да могат да чуят от него кои са приоритетите на ГЕРБ за региона в следващия програмен период, в следващия управленски период, ако имаме доверието и ни окажат това доверие избирателите на 5 октомври, какво ще правим, за да може хората в Родопите да живеят по-добре. Тези срещи бяха изключително ползотворни, защото имаше добра обратна връзка. Ние винаги сме водели градивна, позитивна и конструктивна кампания. Искахме да чуем хората, да им предложим нашите идеи и те да кажат своите виждания. Това се случи, защото диалогът беше съвсем откровен. Ние не сме се дърпали от никакви въпроси и не сме прикривали нищо от това, което сме свършили и това, което не сме успели да свършим в предишния управленски мандат на ГЕРБ. Смятам, че хората оцениха тази откровеност и наистина се очертаха основните регионални проблеми и основните перспективи.
Водещ: Кои са тези проблеми и перспективи?
Даниела Дариткова: Най-голям проблем на региона е, разбира се, безработица – нещо, което категорично вълнува всички български граждани. Ние заявихме, че това може да бъде преодоляно само чрез добри инвестиции в инфраструктура и адекватно усвояване на европейските средства. Смятаме, че голям пробив ще се получи и в туризма в региона, и н откриването на работни места, ако успеем да открием един пункт, отдавна обещан – Рудозем – Ксанти. Имаме уверението на гръцката страна и новият областен управител на Северна Гърция и Македония, че това ще се случи в следващия програмен период. Г-н Цветанов увери, че ние ще работим, защото предишният пункт с Гърция – Златоград – Термес беше открит именно по време на мандата на ГЕРБ. Смятаме наистина, че трябва да се инвестира в екологично земеделие, в туризъм допълнително. Инфраструктурата е особен проблем на региона. Това е област само на колела, няма как да се случват и развитието на работни места, и посещението на повече туристи, ако не инвестираме в по-добрата пътна мрежа на региона. Различни важни проекти са наистина възстановяването на… започването на работата по язовир „Пловдивци“, каскадата „Горна Арда“. Това са основните, за сега, заложени приоритети. В същото време ние смятаме наистина, че регионът е особено важен и разчитаме, че с една допълнителна програма, заложена в следващия програмен период, а именно водена от общността местно развитие ще може да се възползваме от едни средства, които са в размер на около 1 милиард, за да може наистина регионът ни да бъде в малко по-особено положение и да не се състезаваме с големите центрове в България. А да можем да усвояваме средства по малко по-опростен механизъм. В тази връзка утре сме поканили двама евродепутати – г-н Томислав Дончев и г-н Уручев, да може да ни запознаят с възможностите на следващия програмен период, защото искаме след отваряне на европрограмите – нещо, което е основен ангажимент на ГЕРБ, да може бързо да реализираме проекти, които са важни за региона.
Водещ: Ще допринесат ли обаче, само европейските пари за устойчивото развитие на Смолян и региона? Вие споменахте екологично земеделие и туризъм. Това ли е пътят на развитие?
Даниела Дариткова: Ние смятаме, че това, което има като природни дадености регионът трябва активно и адекватно да се използват и регионът трябва да предлага един нов туристически продукт, който да ангажира и четирите сезона, защото основно е познат като зимна дестинация. В този смисъл е много важно всички ние обединено да търсим и възможностите за европейско финансиране и местните общности да могат наистина да реализират проекти, които във времето дават завършения туристически продукт. Много важно е сътрудничеството между отделните общини в областта. Много важно е наистина всичките проекти, които се реализират да имат общ замисъл. В същото време ние се надяваме и на инвестиции. Но разбира се на мащабни инвестиции в производство няма как да разчитаме, защото регионът е относително отдалечен и малко труднодостъпен. Могат да се развиват малки производства. Земеделието е нещо, което винаги е изхранвала региона и ние разчитаме, че в следващия програмен период, когато има по-особено и добро отношение към малките земеделски производители, именно това ще е, да кажем, заниманието, което ще възстанови и възвърне работните места в региона и ще даде придадена стойност.
Водещ: Като лекар имате лична позиция по отношение на здравеопазването. Конкретно в Родопската област, знаем казуса с болницата в Девин, който беше доста дискутиран и при управлението на ГЕРБ, и при изминалото управление. Като цяло, здравеопазването в Смолян и областта – какво развитие му е необходимо?
Даниела Дариткова: Ние смятаме, че всеки регион трябва да направи възможното да определи потребностите спрямо централно заложените критерии. Искаме да дадем повече възможности на Областните съвети по здравеопазване, които да определят здравната инфраструктура на региона. Това да формира Националната здравна карта и според достъпа и възможностите на населението да стигнат до едно или друго лечебно заведение да се фиксират необходимите лечебни заведения. Ние винаги сме твърдели, че в Девин трябва да има болница. Пътя, който предлагахме за стабилното развитие на лечебно заведение беше малко по-различен, защото смятахме, че то трябва да бъде структура към държавната болница. Сега се избра друг път на развитие, защото болницата е собственост на Общински съвет – Девин и на Община Девин и те решават какво да бъде нейното бъдеще. Надяваме се това, което те са избрали да е работещият модел, за да осигури стабилно здравеопазване на региона. В същото време аз смятам, че ние трябва да работим посока осигуряване на първичната помощ, защото имаме много практики с незаети от лекари места. Смятам, че трябва да се дадат повече средства в неблагоприятните райони, за да се привлекат специалисти, които да обслужват населението, защото по-голяма част от помощта си гражданите трябва да получават в извънболничната помощ. Трябва да се развият социално-здравните услуги – нещо, което е приоритет в програмата на ГЕРБ, за да може особени екипи от лекари и социални работници да посещават по домовете пациентите и да регулират тяхното потребление на лекарства, контрола на здравното им състояние, за да не се стига до влошаване, което води до по-скъпо доболнично лечение. Да се инвестира в по-добрата структурна на Спешната помощ, оборудването с парамедици, нови по-модерни линейки, развитието на телемедицината – всичко това, реализирано в дългосрочен план, ще доведе до едно по-добро здравеопазване в региона. Разбира се, много важно е ранното приучване чрез различни политики към здравословен начин на живот, защото профилактика и превенцията е в основата винаги на по-доброто здравно състояние на нацията.
Водещ: И като говорим за здравеопазване, една дълга и тежка тема – ще се случи ли реформата в здравеопазването най-сетне? Реформа, която цялото българско общество чака и очаква.
Даниела Дариткова: Реформите не са нещо, което става едномоментно. Реформа означа постоянно подобрение на съществуващия модел. Много промени са настъпили в българската здравна система през последните 15 години. Разбира се, има и много натрупани проблеми. Ние смятаме, че с едно по-добро и по-ефективно структуриране на сегашната здравна система, един по-добър обратен контрол, въвеждането на единна комуникационна и информационна система, подобряване на връзките между отделните нива на системата може да постигнем по-доброто здравеопазване, което всички българи очакват и това е наш ангажимент. Разбира се, ние ще търсим категорично консенсус, защото промените в системата на здравеопазване не могат да се осъществят за един управленски мандат, а трябва да се начертаят стъпки, които да следва всяко следващо управление. Те да са в интерес на българската нация. Това е нещото, което смятам за съществено и важно и което не е позволило да се случат добри реформи във времето, че всеки започва сякаш отначало без да приеме или да последва това, което преди него управляващите са направили. Това трябва да ни бъде приоритет – търсенето на консенсус и оттук нататък наистина в един добър екип да постигнем промените, които се очакват от всички българи.
Водещ: Ако правилно ви разбирам няма място за резки движения в този сектор, така ли е?
Даниела Дариткова: Секторът е много чувствителен, в никакъв случай сътресения не бива да се правят, защото това рефлектира веднага върху пациентите, а това е недопустимо.