Николай Мелемов: Стабилността и предвидимостта в държавата са много важни за общините
Николай Мелемов, кмет на Смолян, в интервю за предаването „Това е България” на Радио „Фокус”
Фокус: С кмета на Смолян – Николай Мелемов ще говорим за тежкото финансово състояние на общините. Г-н Мелемов, вие първи от кметовете алармирахте за тревожното положение. Оказва се, че старите задължения на общините правят сегашните им бюджети трудно изпълними и ги принуждават да вървят към големи, а често и непосилни заеми. Наистина ли е така?
Николай Мелемов: Точно така. Ситуацията е такава, че старите задължения тежат на общината и на общинският бюджет и за съжаление, когато се мине през адвокатски съдия изпълнител, те стават двойни. Затова в момента на следващата сесия сме внесли предложение за заем, чрез който да разплатим старите задължения, за да може да има предвидимост, тъй като в началото на годината правим бюджет, приема се, но след това като има запори и съдия изпълнител като влезе, ние естествено орязваме капиталовите разходи и изплащаме тези задължения.
Фокус: Заема е от 10 милиона, добре ли съм разбрала? Това не са ли много пари?
Николай Мелемов: Напротив, малко са, това няма да покрие всички задължения, но закона ни разрешава този размер и взимаме максималният размер, който е възможен. За 3 години сме разплатили над 10 милиона стари задължения, но остават още повече от 10, така че това е основното, което искаме да облекчим и да стане предвидим бюджетът на общината, да стане възможно да планираме и изпълняваме нашите задължения.
Фокус: Г-н Мелемов, държавата до сега не можа ли да ви помогне?
Николай Мелемов: В интерес на истината, правителството, което беше на ГЕРБ, ни оказа подкрепа, но задълженията бяха толкова големи, че няма как всичките да ги погасим от раз, но в екстремни ситуации сме имали подкрепата. В тази тежка ситуация всички общини, не само ние в Смолян, разчитаме много на евросредства, но виждате какво се случва последната година. Там също проблеми, спрени бяха фондовете от ЕС. 2014-та година определено ще бъде нулева година от към нови проекти. За съжаление, всичко иска технологично време и може би поне до средата на 2015-та година няма да имаме нови проекти, което още повече усложнява ситуацията на общините.
Фокус: Г-н Мелемов, казахте, че сте наследили огромни задължения. Добре, не се ли видя на какво се дължат тези задължения, някой да понесе отговорност за тези харчове. Не може току-така да се натрупат едни огромни пари и всичко… пито-платено.
Николай Мелемов: Това е най-голямата болка в обществото. Защото всички тези финансови съкращения тежат на всички наши съграждани, а няма кой да поеме отговорност. Всичко това е в следствие на сключване на договори, които са били подписани с ясното съзнание, че не са обезпечени и няма как да се изпълняват. Но остава да тежат на нас и затова трябва някой да поиска да се поеме отговорност. Не е в нашите функции да го направим, давали сме сигнали на компетентните органи, с много медии сме го коментирали, но за сега няма резултат, а задълженията ще ги платим всички. Всеки един жител на общината ще плаща тези задължения. Няма кой друг. Има такива, с които се съдим, такива, при които има основание за съмнение и факти, които ни дават основание да не ги признаваме. Но повечето са признати от предишното ръководство: подписани фактури, подписани протоколи и просто си тежат на общината.
Фокус: Г-н Мелемов, а в случай, че общината наистина се изправи пред много тежко финансово състояние, забавя се кредита, как ще посрещнете зимата? Смолян все пак е район със сняг? Почистване, заплати на служители – откъде пари?
Николай Мелемов: Прибавете и средствата за детски градини, за училища. Ограничили сме всякакви разходи и оптимизираме постоянно, оптимизираме максимално възможно разходите, но сами разбирате, че това не може да даде бъдеще на общината. За сега се справяме, страшно трудно е, наистина. Лошото е, че задълженията имат 5 годишен срок на давност. Сега всички задължения от 2009-та, 2010-та година, до сега са чакали фирмите, но вече идват да си търсят парите и стигаме до изпълнителни дела. И трябва да ги плащаме двойно.
Фокус: Г-н Мелемов, как може да се реши финансовото състояние на общини, като вашата? Като оставим настрана кредита, който ви е неизбежен, как ще се подобри занапред ситуацията?
Николай Мелемов: Труден въпрос. Сами виждате, че и състоянието на държавата е много тежко, затова на първо място трябва да се отпушат европейските фондове - те са жизнено важни за всички общини и на второ място трябва да има финансова дисциплина в общините, защото много общини има като нас, но има много други, които са в нормално състояние, когато кметовете там са управлявали разумно и не са си позволявали да поемат ангажименти и дългове, затова въпросът е много сложен и често се обсъжда на заседанията на сдружението на кметовете, на сдружението на общините. Но все пак държавата би трябвало да има по-сериозен ангажимент към общините и то особено към тези в планинските райони. Това е тема, която отдавна се поставя, но за сега няма реакция, защото тук разходите за един ученик и за зимно почистване са в пъти по-високи от тези на морето или в полето. За съжаление, сме под един аршин и това ни затруднява още повече.
Фокус: Казахте, държавата да приеме по-сериозен ангажимент. В какво трябва да се изрази този ангажимент?
Николай Мелемов: Не може да се изброи в едно интервю.Тази тема е много всеобхватна и изисква много добри анализи, но навсякъде в нормалните държави се подпомагат общини в такова географско положение, което е по-трудно от другите, защото следва обезлюдяване, което го виждаме всяка година. Например, в смолянска област е 2%, което е много и ако не се вземат мерки, ще дойде момент в който наистина тези региони ще се обезлюдят сериозно, защото когато няма училище в едно населено място, когато няма работа, нормалното е хората да се насочат към София, към другите по-големи градове. Но това държавата трябва да го регулира, иначе трудностите ще бъдат за цялото население, включително и за хората в големите градове, където става все по-трудно.
Фокус: Как ви се отразява политическата ситуация в страната?
Николай Мелемов: Ами, вижте, аз няколко пъти споменах: стабилността и предвидимостта в държавата са много важни за общините. Когато можем да усвояваме европейски фондове, компенсираме тежкото положение. 2014 е нулева за всички общини и за съжаление половината от 2015-та най-вероятно ще бъде такава, ако не се вземат нужните мерки. Да има ново правителство и да се направят нужните преговори. Да се тръгне от някъде, реално, за да може общините да усвояваме европейски средства. Затова се надяваме, и с колегите с които съм говорил, и всички се надяваме да има работещо нормално правителство, за да можем да усвояваме европейките средства, защото това са единствените, може би живи пари, които могат да позволят на общините нещо да се прави. Защото нашите собствени средства стигат само за поддържане на минимума на обществен живот. За да има развитие, тези европейски средства са много важни. Затова всички се молим да има нормално, работещо предвидимо правителство, което ще спечели доверието на ЕС и ще тръгнат европейските фондове, което е много важно.