Даниела Дариткова: Местните избори ще бъдат достатъчно голям урок за демокрацията в България
Даниела Дариткова – народен представител от ПП ГЕРБ от Смолянска област, в интервю за Радио „Фокус” – Смолян.
„Фокус”: Д-р Дариткова, кое е най-важното в политически план, което трябва да се случи през настоящата 2015 година?
Даниела Дариткова: Първо искам да пожелая на всички българи една здрава и успешна нова година, година, която да бъде на съзидание и на стабилност, защото и в политически план това ще е основното, към което ще се стремим. На нас ни трябва икономическа и политическа стабилност, мисля че белезите на това стабилизиране се очертаха още в края на 2014 година, мисля това да бъде тенденция и през 2015 г. и се надявам наистина управлението да бъде успешно, и да се пристъпи към ключовите реформи, които са необходими. Надявам се да се организират едни демократични и честни местни избори, защото местната власт е от изключително голямо значение за успешното функциониране на регионите в страната и успешното развитие на България. Това са основните предизвикателства, всичко останало ще бъде свързано със сериозни и законодателни, и административни промени, които да доведат до така необходимото ни икономическо съживяване, което да бъде основата на една по-добра социална политика.
„Фокус”: В такъв случай да разбираме ли, че очаквате правителството да остане стабилно, предвид противоречията в управляващата коалиция, на които станахме свидетели дори и преди празниците?
Даниела Дариткова: При така сложно съставено мнозинство в парламента и постигането на управленска конфигурация на базата на разписана предварително програма, е нормално по ключови въпроси, касаещи отделни реформи или решения, да има дебат. Аз бих нарекла по-скоро това, което беше изложено в публичното пространство дебат по въпросите и взимането на решения, главно по отношението на пенсионната реформа, в никакъв случай не точно противоречия, защото в хода на този дебат се намират и най-правилните решения. Коалицията, смятам че на този етап е стабилна и винаги се търси начин чрез диалог да се решат въпросите, които намират нееднакво решение в една или друга партия, представена в тази коалиция. Ние сме национално отговорна партия и смятаме, че страната се нуждае от спешни управленски решения, които трябва да направят така, че стабилността да стане наистина една тенденция, а не само да се набелязват наченки на такава стабилност. Искам да подчертая, че са много успокояващи и отчетите на Националния статистически институт за края на миналата година. Там се отбелязва ръст на промишленото производство, индексите нарастват последните месеци, имаме слабо съживяване на вътрешното потребление. Всичко това говори в полза на стабилността, която ни е необходима и това, че правителството в тази сложна структура успя да реализира задачите и програмата, в името на която е съставено.
„Фокус”: В началото на разговора споменахте и за местните избори, тази година ще има такива. Според политолози обаче, тези избори ще бъдат едно много сериозно политическо предизвикателство, според Вас, това така ли е?
Даниела Дариткова: Разбира се. Политическата ситуация в страната последните две години е коренно променена. В България се смениха няколко правителства за кратък период от време. Бяхме свидетели на най-мащабните протести в годините на демокрацията. Бяхме свидетели на това как гражданското общество наистина се събуди и се надяваме то да остане коректив на всяко управление. Смятам че това ще се отрази и на местните избори, защото там винаги има една по-голяма активност, там се гласува в повечето случаи мажоритарно и това е правилният начин за избор на най-подходящите кандидати в регионите, за да може те наистина да бъдат представители не от политическата сила, която ги излъчва, а представители на хората, които живеят в даденото населено място и да защитават и работят в името на подобряването на живота на хората в тези населени места. Всички партии ще имат интерес от едни честни избори, демократични, които ще излъчат кандидатите, подкрепени от най-много българи от регионите и това ще бъде общият интерес на всички политически сили в парламента. В същото време аз смятам, че това ще бъде и един достатъчно голям урок за демокрацията в България, като се надявам този път на по-голяма активност от страна на гражданите, защото въпреки протестите, които изтъкнах като признак за събуждане на гражданското общество, изборната активност на последните избори не беше достатъчна и затова смятам, че това което трябва да бъде амбиция на всички нас, да има една голяма изборна активност, за да бъде достатъчно представително и местното управление.