Цветан Цветанов: Между политиците от ГЕРБ и избирателите няма машина, ние сме едно цяло
Г-н Цветанов, честите избори как се отразяват на партията ви - зареждащо или изтощително?
Те винаги очертават по-доброто за държавата и затова са мотивиращи за ГЕРБ. Ние винаги предлагаме по-доброто и знаем, че с общи усилия ще постигнем целите, които са важни за жителите на всяко населено място.
Коя партия според Вас е по-добре структурирана от ГЕРБ?
Никоя, защото партия ГЕРБ възникна в един много труден период. Тя беше създадена с кауза, с идеи, като алтернатива на статуквото. Ние заложихме на непознати за политиката хора - тези, които искаха промяната. Погледнете всичките ни кметове, общински председатели и ще видите, че те са хора с цели и мисия.
Тъй като сте първи във всички избори досега - кога с по-голяма, кога с по-малка разлика от втория, може ли да се каже, че имате механизъм за печелене на избори?
Искам да благодаря на всички наши гласоподаватели, на всички български граждани, които се възползват от конституционното си право да гласуват. Убеден съм, че като постигнем по-голям процент и с по-висока избирателна активност, тогава резултатът за ГЕРБ ще е много по-значим и с по-голяма увереност ще следваме целите си.
А как се отнасяте към израза "механизъм за печелене на избори"?
Аз по този начин Ви отговорих на предишния въпрос, защото за мен механизъм означава, че ти си направил някаква машина. А за нас подготовката за всеки избор е функция на много работа през цялото време, не да фокусираш вниманието си само в предизборната кампания. Ние постоянно сме в кампания като сме близо до хората, като живеем с техните проблеми. Факт е, че след приключването на парламентарните избори само преди няколко месеца, а аз не съм спрял да обикалям страната. В четвъртък бях в Своге, в събота - в Брезник и Радомир, в понеделник - Чепеларе и Смолян. Следват още една-две общини в Смолянска област, Перущица. Ще се прибера в София и от сряда започвам да се занимавам с парламентарната си дейност. В четвъртък и петък ще бъда в Брюксел, в събота ще съм на конгреса на Partido Popular (Народна партия – б.а.) в Мадрид, а предната вечер ще се срещна с живеещи в Мадрид българи. Смятам, че по този начин трябва да стигаме до всички български граждани, да виждат те какво правим и да знаят, че сме част от тях, че не сме по-различни. Тоест, между политиците от ГЕРБ и избирателите няма машина, ние сме едно цяло.
Защо според Вас лидерът на ДПС Лютви Местан говори толкова често за предсрочни избори, защото смята, че това Ви плаши ли?
Не ние, опозицията в момента е притеснена. Те се опитват да внушават, че управлението е слабо, че има хаос и само предсрочни избори биха могли да поправят картината. Но направете си равносметка за 2013 и 2014 г. и ще видите, че България тогава беше отдалечена от единствения възможен път - европейския, защото бяха спрени средствата по оперативните програми от стария програмен период. Само декември месец правителството на Бойко Борисов и парламентарната подкрепа за съставянето му си върна доверието на Брюксел и веднага бяха изплатени около 1 млрд. лева. Тези средства стигнаха до българския бизнес, който изпълнява проектите. А за новия програмен период проспаното от кабинета Орешарски време беше година и половина, което ни лиши от опцията да ползваме още през 2014-та пари от новия програмен период. Всички подобни изказвания ги приемам като чисто политически, в голямата си степен популистки, но реалността е друга - днешното правителство е стабилно и то се ползва с подкрепата и на Европа, и на всички други държави.
Защо тогава се опитват да ви плашат с нещо, което не ви плаши?
Това е част от политическото говорене, от поддържането на политическия заряд във всяка опозиционна партия. Тяхната цел е да нахъсват избирателите си преди следващите местни избори, но в никакъв случай не може да се твърди, че сме в ситуация преди предсрочни парламентарни избори. А и днес повече от всякога България се нуждае от стабилно правителство, стабилна власт.
Лицемерно ли беше тогава пожеланието на Лютви Местан за успех на това правителство?
Аз смятам, че всеки политик на първо място трябва да слага националните интереси. Да се стреми към доброто управление, независимо дали е в опозиция или в управлението. Иска ми се това пожелание да е отговорно изказване на политик от подобен ранг - да не е лицемерно, а искрено. Но съпоставяйки го с въпроса Ви за предсрочните избори, означава, че искреността на подобно послание е под съмнение.
Защо винаги, когато ДПС подкрепи предложение на ГЕРБ, ви упрекват, че заигравате с тях?
Ето това е другият популизъм. Защото ГЕРБ направи правителство на националното спасение със съответните компромиси в чисто политически план. Ние винаги слагаме на първо място националните интереси. Давам за пример плоския данък - ние получихме подкрепа за запазването му от Реформаторския блок и ДПС. И забележете, той беше въведен от правителството на Сергей Станишев в Тройната коалиция, не беше променен по времето на Орешарски, но сега го анонсираха за промяна от БСП, АБВ и патриотите. Това означава ли, че с ДПС сме се прегърнали и управляваме заедно - не. Точно затова считам, че в българския парламент сега е много важна ролята на всеки председател на парламентарна група и диалогът помежду ни. Той трябва да е конструктивен, никога да не е толкова провокативен, че да води до челен личен сблъсък или отвращение у хората от българската политическа система и политическата класа. И това, че някой ще прави подобни тълкувания, е негово право. По-важни са действията, резултатите, а не какво се говори.
За вас е новост да управлявате в коалиция. Провеждали ли сте тайни срещи за съгласуване на управленски решения?
Не. Възприето е негласно правило - всеки вторник да се събираме парламентарно представените групи, които подкрепят правителството. И се срещаме не някъде навън, а в българския парламент. Обсъждаме законодателната програма за седмицата. Идеята е да изчистим позициите си и да внасяме законопроекти, които да получат подкрепа, вместо да се противопоставяме и това да се тълкува от нашите опоненти като непреодолими проблеми между нас. Всичко това е с цел координация, консенсус и там, където е необходимо, да направим съответните взаимни компромиси. Това е силата на сегашното управление. Това е и формулата, която ни зададоха нашите избиратели, изпращайки в парламента осем групи.
Премиерът Бойко Борисов вече не е така чест гост в телевизиите като предния мандат. На какво се дължи тази промяна, защото сте в коалиция ли?
Не, има много ангажименти. Фокусирали сме вниманието си върху задачите пред правителството. В момента не е толкова важно неговото публично появяване, защото всички български граждани могат да си направят извода кое правителство е по-успешно - на Пламен Орешарски или на Бойко Борисов, да съпоставят действията им като премиери. Има много проблеми, много задачи за решаване и съответно по-малко време за медийни изяви.
Какво ви е мнението за степента на публичност, до която са достигнали държавните институции?
Публичността трябва да мине през призмата на гражданите. Тя се оценява от тях, от степента, в която институциите работят за тях. Сред основните ни приоритети е електронното управление. Но смятам, че има какво още да се желае по отношение на публичността. И всеки, който участва в управлението на страната, трябва да знае, че винаги е пред прожекторите на българското общество, че то вече е много по-активно. А това е най-добрият механизъм за контрол над всяка власт.
Какво според Вас е процентното съотношение в нашите медии: свобода на словото - цензура - автоцензура?
Не очаквайте от мен конкретен отговор. В публични дебати, с активната роля на гражданското общество, неправителствения сектор, с нашите партньори от развитите европейски демокрации би трябвало да се намери разумен демократичен способ за медиите да станат те самите достатъчно публични. Така обществото ще знае, че поднесената информация е добре проверена, не е зависима от определени корпоративни или икономически интереси, не е целенасочено дискредитираща даден политически субект.
Какво трябва да изградим или да срутим като общество, за да може медиите ни да се изкачат на по-високо място по отношение на свобода на словото като белег на демокрацията?
Термините „да рушим“, „да се противопоставяме“, „да сме деконструктивни“ са неприложими за политиката на ГЕРБ. Ние винаги сме били позитивни и градивни. Нашата цел е да градим, да стабилизираме съответните сектори. Ако има прегради в стремежа на медиите към свобода на словото, те трябва да бъдат премахвани със съответните демократични способи.