Владимир Уручев: Македония трябва да осъзнае, че антиговоренето към България и Гърция ще бъде обвързано с пътят й към ЕС
Фокус: Г-н Уручев вие организирате поредна приемна в област Смолян. Бихте ли разказали къде ще се проведе този път, какви проблеми поставят жителите по време на срещите си с вас и как помагате те да бъдат разрешени?
Владимир Уручев: Това е продължение на моята практика, колкото е възможно да се срещам по-често с хората, за да може първо да държа ръката на пулса си и второ, има редица проблеми, които няма как да стигнат до съответните институции, за да намерят решение. Аз даже съм привлякъл този път, ако мога така да се изразя, депутатите от региона, тъй като много от въпросите, които се поставят касаят чисто български проблеми, а не европейски. Този път приемната ще е в с. Баните и с. Загражден, като съм сигурен, че ще бъдат поставени въпроси свързани с развитието на съответните селища, перспективи свързани най– вече с възможността в условията на криза да имат работа, като някъде се касае за свързване на двата края.
Фокус: През седмицата имаше няколко актуални въпроса, които бяха поставени на много високо ниво. Да започнем с компенсациите от 300 млн. евро, които България ще получи за спрените реактори на АЕЦ „Козлодуй”. Как оценявате тази стъпка на европейските партньори?
Владимир Уручев: Безусловно положителна стъпка, която е крайно необходима на страната в този момент, имам предвид кризата и острата необходимост от външно финансиране. 300 млн. евро, както и да говорим не могат по никакъв начин да компенсират загубите от спирането на самите блокове, които се измерват в милиарди. Тук става въпрос и за нещо друго, нашата страна по време на преговорите за присъединяване към ЕС направи много пропуски, за което имат вина тогавашните преговарящи, за което има вина и отсрещната страна, тъй като преговорите винаги имат две страни. Аз мисля, че ЕК най- малкото осъзна следното- България трябва да бъде равнопоставена с другите две страни, които са в подобна ситуация със спиране на ядрени мощности, става въпрос за Словакия и Литва и доколкото тези две страни са договорили срокове за компенсации до 2013 г. Това трябва да важи и за нашата страна. Това е и един от мотивите на ЕК да се отпуснат тези 300 млн. евро. И тъй като, няма как да ни компенсират преките загуби от това, че мощностите са спрени и не произвеждат, но има косвени загуби, като натрупване на фонд за извеждане от експлоатация, който може да се натрупва само от работещи реактори. Затова компенсацията в това отношение е абсолютно задължителна и съм доволен, че представителите на ЕК, с които съм разговарял и то е залегнало и в регламента, сумата е преди всичко свързана с тези фондове.
Фокус: Чуха се обаче и коментари, че по-добре 3 и 4 реактор да работят, отколкото да получаваме пари. Кога ще приключи окончателно темата за АЕЦ „Козлодуй” или всеки път говоренето за евентуално рестартиране на блоковете ще ни преследва, като призрак?
Владимир Уручев: Аз мисля, че в България няма да престанем да говорим за повторно пускане на блоковете, тъй като това е грешка и голяма несправедливост, която беше допусната. Подобни блокове работят в Чехия, Унгария, Финландия, но нещата стоят така, спирането на блоковете е част от нашия договор за присъединяване към ЕС, договор от първичното законодателство на ЕС, който подлежи на одобрение от всички страни. Виждаме сега с Лисабонския договор, съпротива от доста страни за ратифицирането му, съгласуването му и това е така, защото всички разбират, че подписан договор трябва да се спазва. Това е разбирането в Европа за договорите, което не е точно както в България. Така, че доколкото я има тази несправедливост със спирането на блоковете ние ще продължаваме още известно време да говорим за повторно отваряне, но всички разбираме, че с времето това ще става още по- невъзможно, дори и поради технически причини, поради по-сериозни изисквания към ядрените мощности и затова там трябва да се търси друго решение в замяна на тези мощности с нови, защото има вече ново поколение реактори.
Фокус: Руският президент Владимир Путин предупреди евентуално за нова газова криза, проблеми с плащанията за нашите енергийни носители от Украйна. Готова ли е Европа и в частност България да посрещне нова газова криза и как тя ще се отрази на държавите в условията на криза?
Владимир Уручев: Възможността за нова газова криза си е съществувала с приключването още на първата, тъй като нещата са свързани с финансови взаимоотношения между Украйна и Русия, както и политически. Наистина въпроса е доколко сме подготвени след, като осъзнаваме, че такава възможност има. Мога обаче да кажа, че този път България е по- подготвена отколкото миналия. Самите фирми, предприятия, даже домакинствата, които ползват газ този път те ще бъдат подготвени, газохранилището в Чирен също е запълнено, но това не означава, че няма да има прекъсвания в газоснабдяването. Ще има, тъй като връзките по газ със съседните страни, които ни трябват, за да имаме една равнопоставена компенсация на липсата на газ от страна на Русия все още не са изградени. Там трябва значително повече време. Самата Европа е малко по- подготвена, като и те са предвидили поне газохранилищата да бъдат изцяло запълнени и да има другата готовност, да се премине на друг вид гориво тогава, когато е необходимо.
Фокус: Македония предяви териториални претенции към България и това развълнува доста хора, предизвика се международен скандал с изявлението на македонския премиер Никола Груевски. Какъв е вашия коментар по въпроса?
Владимир Уручев: Държанието на част от македонският елит, начина по който се изговарят нещата не е нито европейски, нито е цивилизован и някак е неразбираемо, не само у нас в България, но и за нашите европейски партньори. Този начин на говорене не се одобрява, тъй като то не съответства на целите на Македония – да бъде член на ЕС и да влезе в състава на НАТО. Там членуват страни, чийто между съседски отношения са на друго ниво, друг тип комуникация, без омраза и враждебност. Страната ни е най-засегната от говоренето с омраза, което е повсеместен факт в македонската преса спрямо България, донякъде и спрямо Гърция. Необходимо е българските официални институции, дори и гръцките, да излязат с по-резки изявления, че Македония трябва да спре с претенциите, тъй като това ще бъде обвързано и с предвижването на Македония към ЕС и НАТО, те трябва да го осъзнаят. Ние смятаме Македония за наша съседната държава, в която живеят наши братя, близки народи с култура и общи исторически ценности, може би единствения народ, с който ние можем да съществуваме и съжителстваме братски, а получаваме антиговорене.