Владимир Уручев: Ако не бъдат взети мерки има реална опасност да се спрат и средствата от оперативните програми
Агенция Фокус: Г-н Уручев, България загуби 220 млн. евро от предприсъединителните програми на ЕС, какъв е вашият коментар. Вие все пак сте български представител в Европейския парламент?
Владимир Уручев: Спрените средства от Европейската комисия е много негативно явление за българските граждани. България влезе в ЕС, за да се възползва от солидарността на по-богатите държави, за да можем ние по-бързо да стигнем поносими и достойни стандарти на живот и всяко орязване на такива пари естествено е негативно. Моя коментар е следния. Нямо го оня сигнал и символ, който може да накара ЕК да оцени, че в България се е случило нещото, което наистина да показва, че ние наистина се борим с престъпност, корупция и измами. Невъзстановяването на акредитацията на двете агенции е решението на ЕК, а не на Дирекцията за разширяване. Когато решението бе обявено от комисаря по разширяването, той категорично заяви, че е било на Европейската комисия, а не на Дирекция „Разширяване”. Очаквах, че нямаше да бъде възстановена акредитацията на тези две агенции и такова е решението на Комисията. Това доведе до загубването на тези 220 млн. евро. Реакцията след това решение в България и най-вече на управляващите, че са разочаровани е нормално да се каже, но да се започнат обвинения към институциите в ЕС, че те са виновни това е неприемливо. Задачата беше ние да изпълним неща, които да доведат до резултат, а такъв няма.
Агенция Фокус: Възможно ли е да има двоен стандарт спрямо България?
Владимир Уручев: Категорично не приемам това твърдение. Няма как от страна на ЕК да има двоен стандарт. Това е институция, която работи много прозрачно. Тя е под постоянен контрол, както от медиите, така и от Европейския парламент и правителствата на всички страни - членки. Просто няма как да се появи този двоен стандарт и то именно към България. Новоприсъединилите се страни са действително под специален фокус на внимание, механизъм за наблюдение и сътрудничество, за да може в областите, в които ние не бяхме готови за присъединяване към ЕС да бъдат наблюдавани, за да може прогресът да бъде достигнат по-бързо. За съжаление, имиджът и доверието към управлението в България, тук правя разлика между българския народ и управление. Сигналите, които правят европейските институции се отнасят към управлението на България. Аз съм сигурен, че когато ЕК е вземала това решение и е знаела, че 220 млн. евро няма да дойдат в България, със сигурност са обсъждали и то задълбочено, как ще се отрази това на българските граждани и дали няма да се родят чувства на евроскептицизъм, решението не е било толкова просто. Просто проблема в усвояването на средства от еврофондовете в България е изключително голям, най-вече заради измамите и корупцията. Колкото и много да направихме по контрола, защото правителството направи много, но явно недостатъчно.
Агенция Фокус: Българският премиер Сергей Станишев коментира, че евродепутатите също имат вина за спирането на средствата? Възможно ли е действително вие да очерняте образа на България пред ЕС?
Владимир Уручев: Въобще не приемам обвиненията на българския премиер, че част от евродепутатите са предатели на България. Но аз питам кой е по-големия предател, този, който направи така, че да загубим средствата? В ЕП съществуват политически групировки от най-ляво, включително комунисти, до най-десния периметър, от евроскептици против ЕС до най-големите поддръжници на Съюза. Там стават истински дебати и много пъти в ЕП, в рамките на дебатите, когато се дават примери се казва България, при това в негативния смисъл и примери, защото за съжаление това го има в България и хората го използват. В ЕП е естествено да се говори и да се водят дебати и естествено да има борба между различните течения в дясно и ляво и ще има негативни изказвания против България, но тези изказвания са преди всичко от представители на другите страни членки, не и от България.
Агенция Фокус: А възможно ли е България да е жертвата на започнали борби за спечелването на изборите догодина?
Владимир Уручев: Няма борби в ЕП относно предстоящите избори, защото те се провеждат по отделно във всяка една страна –члена на Съюза. Борбите се водят в отделните страни, а не в ЕП. Не мие ясно как да се смята, че от ЕП или ЕК може да се появи един такъв сигнал, че едва ли не България е страната –жертва върху, която се показва мощта на ЕК или дясно доминиращите. Това е недопустимо.
Агенция Фокус: Г-н Уручев, все пак спрените средства са от предприсъединителните програми на ЕС, съществува ли опасност да се спрат и средствата от Оперативните програми?
Владимир Уручев: Опасността е реална. Не трябва да се заблуждаваме. Не възстановяването на акредитацията на тези две агенции с ясното послание, че докато няма положителни сигнали за борба срещу корупцията и срещу измамите във фондовете и не постигнем разработването на една действаща система, която да показва, че появата на такива явления ще бъде пресичана, ще се понася отговорност -политическата, съдебна и т.н. административна най-вече, голяма е опасността. Сигурен съм, че и ОЛАФ и ЕК, а и други институции ще контролират усвояването на фондовете, тъй като ние вече имаме този имидж, ние крадем от Европа. Ако се появят, такива случаи и ние нямаме ефективна система ,нека не се заблуждаваме няма да ги видим и другите пари от другите програми, не само предприсъединителните .
Агенция Фокус: Какви трябва да бъдат мерките, които нашата държава трябва да предприеме незабавно, за да може да започне подобряването на нашият имидж?. Наблюдава ли се евро скептицизъм у българите?
Владимир Уручев: Трудно е да кажа, че се е променило отношението на българина към ЕС, че то е станало по-негативно и т.н. То може да бъде променено, ако в България продължат така да се говори, че Европа нас ни държи в задният двор, че ще ни наказва ,за да може да си води друга политика. Има условя в страната ни да се развива евроскептицизма, ако ние продължим да говорим против ЕС. Не може целта, заради която сме влезнали в ЕС да бъдем подпомогнати по-бързо да прогресираме и най-вече да въведем тези правила на живот, които стотици години са се утвърждавали и добре са приемани в обществото. Няма как ние да се откажем от тази цел. Основният ни проблем е корупцията и измамите, това не е нещо, което да не може да се пребори. Корупцията е по-трудно, защото тя е скрита, но измамите могат. Трябват ни ефективни действия срещу корупцията.