Д-р Даниела Дариткова: Проблемите в здравеопазването могат да се решат само с диалог между всички страни
Зам.-председателят на Комисията по здравеопазване в Народното събрание д-р Даниела Дариткова, в интервю за радио „Фокус” – Смолян, относно лекарският протест, обявен за 15 октомври.
„Фокус”: Д-р Дариткова, в качеството ви на зам.-председател на Комисията по здравеопазване в Народното събрание, как ще коментирате решението на Българския лекарски съюз, на 15 октомври да се проведе национален протест на лекарите? Запознахте ли се с мотивите?
Д-р Даниела Дариткова: С мотивите на БЛС за предстоящата стачка засега съм се запознала само от медиите, защото официалното становище не е стигнало в Комисията. Все пак вчера в късния следобед приключи Съборът, на който се взе това решение.
„Фокус”: Как ще коментирате желанието на лекарите да изразят своето несъгласие с водената политика до момента чрез национална стачка?
Д-р Даниела Дариткова: Моите впечатления са, че лекарите са несъгласни само с неплащането в пълен обем на извършените дейности в болничната помощ. Вчера, по време на лекарския събор, председателят на Надзорния съвет на НЗОК се е опитал да изнесе данни за възможностите за заплащане през следващите месеци и за разплащане на остатъчните средства за извършената дейност в болничните лечебни заведения, които се дължат от месец март. Посрещането е било, меко казано невъзпитано, защото аз не смятам, че лекари, с претенции за елитарност на тяхната професия могат да си позволят да замерят с бутилки, представител на изпълнителната власт. Смятам, че една професия, която трябва да бъде пример за интелигентност в обществото трябва по интелигентен начин да изразява своето недоволство. Разбира се, ние сме демократична държава и всеки може да протестира. Ние се надявахме чрез диалог и предвид на настоящата ситуация наистина да стигнем до някакво решение на проблемите. Ние искаме да говорим не само за финансови обеми и средства, но за промяна, коренна в условията на работа. В момента текат и други процеси в системата на здравеопазване- изработват се Областните здравни карти, работи се по някои основополагащи закони. На първо четене мина Закона за здравето, в който се предвижда структурна реформа, обединяване на Районните центрове по здравеопазване с Районните инспекции по контрол на общественото здраве в Единни районни здравни инспекции. Това е много важно за системата и за това разговорът трябва да тече в друга посока, и трябва детайлите на реформата да се засягат и обсъждат. Ние винаги сме търсили консенсуса в това отношение и дори да има напрежение, то е в резултат на финансовата криза. Всички трябва да имаме глобални приоритети, като българи и първо да имаме идея за стабилността на държавата. За това, че наистина в резерва на НЗОК има едни средства, които са част от Консолидирания държавен бюджет и предвид дефицита в рамките на тази година тези средства не могат да бъдат използвани, но те ще се използват само за здравно-осигурителни плащания. Ако сега се освободи този резерв стабилността на държавата и на Валутния борд могат да пострадат.
Българският лекарски съюз обаче се оттегли и от преговорите за приемането и изготвянето на Областните и Национална здравни карти. Те не са съгласни и с тази реформа, тъй като според тях в този си вид тя е опасна за здравето на хората.
„Фокус”: Отказът от участие ще повлияе ли на тяхното приемане?
Д-р Даниела Дариткова: Аз се учудвам от тази реакция и взетото решение да не се преговаря с никакви институции. Според мен това е бягство от отговорност, защото наистина има заложени параметри. Става въпрос за преобразуване основно на болничните лечебни заведения, с намаляване броят на леглата, според броят на специалистите и стандартите, които могат да покрият лечебните заведения. Смятам, че с диалог може да се постигне много повече и ако колегите от лекарската колегия са отговорни, те би трябвало до последно да останат в тази комисия и да защитават своите интереси, които смятат, че са адекватни, защитими и законосъобразни.
„Фокус”: Стана ясно, че Министерството на финансите ще осигури по 80 млн.лв. месечно до края на годината. Ще покрият ли тези средства нуждите на болниците, за да се решат проблемите им? Всъщност сега е времето и на подготовка на бюджетът за година?
Д-р Даниела Дариткова: Сега е моментът, в който се обявява проектобюджетът на НЗОК за следващата година и сега е времето да се водят преговори за това, как трябва да бъде структуриран този бюджет, как ние си представяме здравеопазването през следващата година. В рамките на един месец болниците фактурират около 80 млн.лв. и толкова ще получават те в оставащите месеци до края на годината. Обемите за разплащане на системата у нас са обърнати, защото системата на здравеопазване трябва да изглежда като пирамида, в чиято основа трябва да стои първичната, доболнична помощ, следвана от специализираната доболнична помощ и на върха на пирамидата трябва да е болничното лечение. При нас ако се погледнат структурите на бюджетите на НЗОК до този момент, максималното количество средства са за разплащане на болничната дейност. Знаем, че 720 млн.лв. имаше в бюджета на НЗОК в началото на годината, след това той се актуализира, с допълнителни 178 млн.лв., а за доболнична помощ, в целия бюджет на касата се плащат около 157 млн.лв. Нали разбирате, че превенцията,профилактиката и доброто лечение на пациентите ще доведе до регулиране броят на хоспитализациите. За това, сега е моментът, в който трябва да се обсъждат бъдещите бюджети, да се води дебат за структурата на здравната системата. Аз обаче в никакъв случай не смятам, че това може да стане без участието на колегите и разчитам на разумното отношение на съсловните организации в отделните отрасли и нива на системата, за това, защото ние реформа без лекари и служителите на системата не можем да направим. В същото време обаче, ние разчитаме на пациентите, като коректив на системата. За това казвам, че ние сме отворени за диалог и смятам, че чрез него ще се постигне наистина решение на острите проблеми, които ние не отричаме, че съществуват в момента.
„Фокус”: Лекарската стачка се обявява и на фона на обвинения срещу министърът на здравеопазването в конфликт на интереси. Запозната ли сте с проблем и какво е вашето становище?
Д-р Даниела Дариткова: Решението за това дали има конфликт на интереси, или не може да бъде мое. Скандалът е инспириран от депутати на БСП, за това, защото по този начин те се стремят да поддържат медийният интерес към собствената си партия, която иначе не блести с особени позиции, като партия в опозиция. Смятам, че на този въпрос трябва да отговори Министерството на здравеопазването и органите, които се занимават с установяване на конфликт на интереси. Смятам, че вчера в предаването „Панорама” на БНТ, проф. Борисова коментира скандала и основно мнение и коментар по въпрос, от тук насетне може да прави Министерството на здравеопазването.
„Фокус”: Каква е вашата прогноза, до 15 октомври има почти месец време, ще успее ли да се намери консенсус, за да не се състои този протест? Ще могат ли лекари и институции да се договорят, за да не страдат пациентите, които също ще се засегнат по някакъв начин?
Д-р Даниела Дариткова: Аз винаги съм била оптимист и се надявам оптимизмът сега също да не ме подведе, за това, защото смятам, че сред колегите има много разумно мислещи хора, които наистина искат нещата така да се променят, че всички в системата да бъдат доволни, за това смятам, че може да се стигне до разумно решение на проблемите.