Владимир Уручев: Аварията в АЕЦ „Фукушима 1” ще постави нов световен ред в областта на ядрената енергетика
Евродепутатът от ГЕРБ Владимир Уручев, бивш Главен инженер на реактори 1-4 в АЕЦ „Козлодуй” в интервю за предаването „Метроном” на радио „Фокус” – Смолян.
„Фокус”: Г-н Уручев, като един от експертите в ГЕРБ по ядрена енергетика как оценявате развоя на събитията в Япония след земетресението и аварията в АЕЦ “Фукушима1”?
Владимир Уручев: Това е може би втората най-тежка в света авария в ядрената енергетика и не е нещо, на което не може да се обърне внимание. Очакваме до
няколко дни ситуацията да бъде овладяна и да не се стигне да сериозни катаклизми с големи изхвърляния на радиоактивни струи, които да засегнат голяма площ. Това събитие разтърси цялата ядрена енергетика и има много сериозни изводи, включително и за нашата страна. Ние също имаме ядрена централа, вярно е, че нашите блокове са от едно по-стари поколение. Последствията, които се случиха в Япония – видяхме, че нямат особена готовност да се борят. Има съответно напрежение и за АЕЦ “Белене”, който засега е един проект на хартия, но всичко ново, което ще възникне като изисквания, като нови аспекти, на които досега не е обръщано много внимание, сеа ще излязат на дневен ред.
„Фокус”: Хората си задават въпроса, как това можа да се случи точно в Япония – една страна, която е пример за съхраняване на околната среда, за техническо развитие и напредък. Можеше ли този инцидент предизвикан от липсата на охлаждане да бъде избегнат по някакъв начин?
Владимир Уручев: Най-вероятно – да. Целият свят е учуден, че в най-развитата в иновативно и екологично отношение държава се случи една от най-тежките аварии. Просто нямаме пълна информация, за да разберем защот така се случи. Дано официалните анализи да не се бавят много и тогава ще се види къде са пропуските. Това е централа по един доста стар проект, направен още от 60-те години. Най-вероятно ще се окаже, че в централата не са правени съответни модернизации по най-съвременните изисквания и виждания. Нека да излезе информацията, но моите очаквания са, че след това събитие ще има сериозно преразглеждане в ядрената енергетика и както е нормално,новата ядрена енергетика ще бъде много по-силна и по-солидна.
„Фокус”: Освен за засегнатия район около Токио, съществува ли разпространение от радиация в съседни страни и континенти?
Владимир Уручев: Този въпрос е много дискутиран и всичко зависи от това дали колегите в Япония ще могат да се справят със ситуацията, за да няма сериозни изхвърляния на голяма височина и да бъдат разнесени на голяма площ. Ние в България и Европа трябва да бъдем спокойни, тъй като сме на противоположната част на континента. Дори да се развие най-тежкия сценарий в Япония, едва ли до Европа ще достигнат съществени радиоактивни замърсявания. Последните данни са, че радиационната обстановка започна да спада да се нормализира на някои места. Това говори, че вероятно нещата ще бъдат овладени и няма да се достигне дори до радиоактивни облъчвания и на най-близкия до тях континент – Азия.
„Фокус”: Казахте, че аварията ще постави пред изпитание ядрената енергетика. Преди година на форум в Гърция, вие призовахте бизнеса и местните власти да насочат усилията си във възобновяемите енергийни източници, соларни паркове и др. Как стоят нещата в това отношение за България и Европа? Има ли интерес за такива централи и да очакваме ли удвояване на мощностите в България, тъй като на този етап те са малко на фона на потенциала, който имаме?
Владимир Уручев: В България мощностите от този род централи са малки, заради това, че те са скъпи. Българският потребител не е платежоспособен да си позволи да купува скъпа ел. енергия. Бъдещето е на нови източници на енергия, които да са близки до характеристиката – неизчерпаеми. Знаем, че възобновяемата енергия е най-чиста и в нея е бъдещето. Това обаче няма да се случи в близкото бъдеще от няколко десетки години, а ще дойде малко по-късно. Моето мнение е, че без атомна енергетика като един мост към основната енергетика в света, няма как да минем. Този мост ще трябва да го поддържаме, да го усъвършенстваме, ще трябва да е напълно безопасен, защото скоро няма да се появи онзи нов енергиен свят, за който всички си мечтаем.
„Фокус”: Какво е мнението в Европейския парламент сред аварията в Япония и за бъдещето на АЕЦ “Белене”, което имаше лек подем през изминалия месец? Някои лидери вече побързаха един вид да “погребат” проекта, но пък други се застъпиха, че без АЕЦ “Белене” под въпрос ще бъде поставен пазарът на ел.енергия на Балканите.
Владимир Уручев: Да, мненията в тази посока са разнопосочни. Първо, по мое мнение в Европейския съюз, противниците на ядрената енергия, като такива, получили една изключително благодатна почва да подхвърлят своите аргументи срещу ядрената енергетика, не само ще говоря, но и ще действат. Дано на нас да не ни се отрази това, както искат преразглеждане на нашия проект. Чухме от техния говорител, че се търси начин да се оттегли положителното становище на Европейския съюз за АЕЦ “Белене”. Това обаче са малко емоционални неща. Проектът няма да се реши на вълна 1-3, а на вълна икономика и на първо място на една висока безопасност. Не смятам, че проектът е зачеркнат, ще трябва още веднъж да се прегледат всичките аспекти и ако няма нерешени проблеми – икономически и по отношение на безопасността, за него може да се получи зелена светлина. Въпросът е, че ще бъде отложен малко във времето.