Иво Маринов: Хотелиерите отчитат добър ефект след отварянето на пункта ГКПП Златоград- Ксанти
Хотелиерите отчитат добър ефект след отварянето на пункта при Златоград, като се работи в посока до края на месец октомври тази година да бъде отворен и ГКПП Горна Арда-Паранести. Туризма е приоритет за сегашното правителство и работим активно в посока създаването на изцяло нов закон за туризма. Това каза заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, който участва в работна среща на Мрежата за трансгранично сътрудничество на областните управители България-Гърция- Турция”, която се проведе на 19-ти февруари 2010 г. /петък/ в курорта Пампорово. Форумът бе организиран от областният управител инж. Стефан Стайков. В срещата взеха участие евродепутатът от ЕНП Владимир Уручев, народните представители Николай Мелемов и д-р Даниела Дариткова, председателстващият мрежата – Георгиос Павлидис – областен управител на Ксанти. Константинос Евмиридис – областен управител на Драма, валията на Одрин Мустафа Буюк, областният управител на Серес Стефанос Фотиадис, областният управител на Хасково Румен Данев, областният управител на Кърджали Иванка Таушанова, и др. Иво Маринов посочи още, че трите държави трябва да заложат на развитието на целогодишният туризъм, тъй като имат сходни ресурси и природа, а с отварянето на границите туристическите продукти могат да се допълват идеално. Според Маринов отварянето на ГКПП – Златоград е ярък пример за развитието на туризма между България и Гърция, но за да се увеличи още повече потока е нужно да се работи и за отварянето на останалите пунктове. Според зам.-министъра Оперативна програма „Регионално развитие” ще осигури необходимият ресурс за развитието на инфраструктурата между двете държави. Той каза още, че представителите на местните и държавни власти в трите държави могат да разчитат на подкрепата на българското правителство. Маринов каза още, че щетите от блокирането на граничните пунктове между България и Гърция е донесло щети за туризма у нас възлизащи на над 5 000 000 евро, или по груби сметки по 500 000 евро на ден. Данните са на самите туристически сдружения, като са обобщени и са изпратени в Брюксел. Зам.-министърът изтъкна, че от тук насетне фирмите, за да претендират за обезщетения трябва да докажат загубите с документи, като най-реално е самите фирми да заведат дело пред гръцките съдилища. От блокираните проходи са пострадали най-вече Банско, Разлог, Боровец, София. „Щетите обаче се покриват с решения на съда и с документи”, категоричен бе Маринов. Другият проблем според него е чисто психологически, който е породен от двугодишното последователно блокиране на пунктовете. Така според зам.-министърът се създавала една несигурност сред туристите, кога пак ще има блокада и особено гръцките туристи вече имат нагласа да не пътуват в България.
Областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков се обяви за по-бързото отваряне на граничен пункт Арда- Паранести, като за тази цел той е имал личен разговор с премиера на Гърция Георгиос Папандреу и с областният на Драма Константинос Евмиридис. Самият Евримидис каза, че до една година ГКПП Смолян-Арда-Паранести-Драма ще бъде открит. Той посочи, че политическа воля за това има както българското, така и гръцкото правителство, както и договореност между двамата премиери – на България и Гърция Бойко Борисов и Георгиос Папандреу. Константинос Евмиридис отбеляза, че от гръцка страна участъкът до границата е много лек, дълъг е 15 км и може да бъде готов за едно лято. Самият факт, че трасето е леко, говори, че за направата му няма да са необходими много пари, посочи той. Областният на Драма призова освен в туризма, да се усили сътрудничеството в превенцията за борбата с пожарите, за да се запазят горите в граничните зони.
На срещата освен държавните представители на трите държави присъстваха и експерти от туристическият и транспортния бранш. Възможностите за туризъм в българската част на Родопите бяха представени от изпълнителният директор на Регионална туристическа асоциация „Родопи” Георги Пампоров. Дойчин Ангелов – изпълнителен директор на летище „Пловдив” представи възможностите на летището за развитие на туризма в Северна Гърция и област Смолян, като отправна точка за туристите от Европа и Азия.