Лидерът на ГЕРБ - Смолян, Николай Мелемов: Искат от нас да гласуваме при свършен факт
Има нарушения на процедури, има информация за лични интереси и корупционни схеми и докато не си изясним дали всичко това, което се случва, е вследствие на случайност или нещата се правят на тъмно, няма да подкрепим тези предложения. Това заяви на общинското заседание в понеделник лидерът на ГЕРБ Николай Мелемов по повод отказа на съветниците от неговата група в Смолян да гласуват 4 докладни записки. Те са за предоставяне на общински терени за изпълнение на обекти от техническата инфраструктура. Не много, но няколко пъти сме правили компромиси в такива случаи. Компромис се прави два-три пъти, но когато зачести, вече е начин на работа на Общинския съвет, подчерта Мелемов. Какво имам предвид - проекта в Стойките, за който ни обвинявате, че го спираме, ние не можем да го спрем поради простата причина, че този стълб е вече преместен и ние тук сме поставени в позицията да решаваме нещата при свършен факт - само да узаконяваме извършени вече действия. Затова казвам, че трябва да сме наясно дали всичко това е случайно или ще е практика на ОбС, допълни лидерът на ГЕРБ. Според председателя на местния парламент адв. Иван Апостолов не може публични личности да подхвърлят съмнения и недомлъвки без доказателства. Ако някой има съмнения, подозрения и факти за корупционни схеми и лични интереси, трябва да ги каже открито в публичното пространство, посочи адв. Апостолов.
Въпросът за преотреждането на имотите – по един в Гела, в Пампорово и до Стойките, макар и неголеми по мащаб, се разглежда за трети пореден път. На мартенското заседание предложенията бяха одобрени с обикновено (50% от присъстващите общински съветници + 1), а не както се изисква по закон - с квалифицирано мнозинство (3/4 от всички съветници в ОбС – т.е. 22-ма съветника). Заради това нарушение ГЕРБ сезира областния управител и той, след проверка на законността им, ги върна за ново разглеждане. На заседанието в края на април въпросните докладни бяха предложени за ново гласуване плюс подобно искане за Чокманово. Тогава пък не се събра кворум за квалифицирано мнозинство. Присъстваха само 20 съветника. Липсваха съветници както от ГЕРБ, така и от останалите политически сили. Докладните не бяха подложени на гласуване. В медийното пространство обаче управляващите се изредиха да се изказват и стовариха цялата вина на опозицията. Дамгосаха ГЕРБ, че тя е причина да се стопират важни инфраструктурни проекти, премълчавайки истината, че са отсъствали съветници и от управляващата партия, и от нейните поддръжници в ОбС. Кворум за квалифицирано мнозинство не се събра и на заседанието в понеделник – така докладните пак увиснаха. В залата пак бяха 20 от 29 съветника. От ГЕРБ на заседанието дойде само лидерът Николай Мелемов. Но отсъстваха и две знакови фигури от мнозинството - шефът на групата съветници от БСП Милко Гавазов, както и лидерката на ДПС Магдалена Заимова. След рязко и грубо нападателно изказване на БСП-съветника Илия Сбирков, Мелемов демонстративно напусна заседателната зала.